134 mln odszkodowania za wybuch w filtrze odpylającym pył drzewny. Winni producenci instalacji odpylania, zabezpieczeń oraz właściciel zakładu

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.

Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa
wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

Wybuch pyłu drzewnego w filtrze odpylajacym

Wybuch w zakładzie Georgia-Pacific, który produkuje płyty sklejkowe ranił 7 osób. Dwie z nich zmarły. Do zdarzenia doszło w kwietniu 2014 roku. 11 kwietnia 2018 sąd ogłosił wynik w sprawie z powództwa jednego z poszkodowanych. Za winnych zdarzenia uznane zostały trzy firmy.

Jak wskazano „Pomimo ryzyka wybuchu i deflagracji, które wynikało z obecności w procesie wysoce łatwopalnego pyłu oraz iskier, instalacja odpylająca, w tym system wykrywania i gaszenia iskier, nie spełniały licznych standardów branżowych ustanowionych przez National Fire Protection Association i FM Global.”

Sąd winą za zdarzenie obarczył trzy firmy, które mają wypłacić powodowi odszkodowanie w łącznej kwocie 134 mln złotych (39,7 mln dolarów):

  • producent instalacji odpylającej (51% kwoty)
  • producent systemu wykrywania i gaszenia iskier (26% kwoty)
  • Georgia-Pacific – zakład produkcyjny, w którym doszło do wybuchu (23% kwoty)

Adwokaci producenta instalacji odpylania oraz systemu wykrywania i gaszenia iskier w swojej linii obrony chcieli wykazać, iż winowajcą tragedii jest firma Georgia-Pacific. Wskazywano tu na brak szkoleń osób obsługujących instalację odpylania oraz brak odpowiednich przeglądów systemu.

Komentarz eksperta

Jak tłumaczy Bartosz Wolff, prezes GRUPY WOLFF oraz wieloletni praktyk w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, systemy wykrywania i gaszenia iskier są powszechnie stosowane w przemyśle. Szczególnie dużą popularność zdobyły w branży drzewnej, gdzie stosuje się je na kanałach zanieczyszczonego powietrza układów odpylających oraz na zasypach silosów. Ich rolą jest niedopuszczenie do przedostania się iskier do wnętrza wspominanych urządzeń, co ma je chronić przed wybuchem. Ich skuteczność jest stosunkowo wysoka, jednak trzeba mieć świadomość, że systemy prewencyjne, do jakich należy zaliczyć wykrywanie i gaszenie iskier, mogą zawieść. Tak było w tym przypadku.

Trafioną analogią może tu być samochód, który również wyposaża się w różne układy zmniejszające ryzyko wypadku. Mimo to nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować. Stąd tak ważne są systemy niwelujące ich skutki. W autach są to m.in. poduszki powietrzne. W instalacjach przemysłowych zagrożonych wybuchem taką poduszką powietrzną są panele odciążające wybuch, bezpłomieniowe układy odpowietrzające oraz systemy tłumienia i odcinania wybuchu.

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło, gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branż, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona ponad 1700 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Powiedz na jaki adres email mamy wysyłać materiały

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także

WAŻNA INFORMACJA
W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.

Pobierz przewodnik ATEX

Jak dostosować urządzenie, instalację lub zakład produkcyjny do dyrektywy ATEX
  • Praktyczna wiedza poparta przykładami
  • Studia przypadków rzeczywistych wybuchów w przemyśle
  • Unikalne materiały wideo
  • Wskazówki i rady ekespertów