Minimum 30 mln zł strat po wybuchu w zakładzie wykorzystującym magnez oraz wstrzymanie produkcji jednego z modeli Forda

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.
Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane
+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

Wybuch w zakładzie produkującym konstrukcje na bazie magnezu wstrzymał produkcję jednego z modeli Forda. Poniesione straty przekraczają połowę wartości fabryki. Do wybuchu doszło 2 maja 2018 w jednym z zakładów firmy Meridian Magnesium, który zatrudnia około 400 pracowników.

Wybuch pyłu magnezowego

Konsekwencje wybuchu

Wybuch spowodował bardzo poważne zniszczenia w samym zakładzie, jak również uszkodził znaczną ilość stojących na sąsiednim parkingu aut oraz ranił dwóch pracowników firmy (jeden został raniony odłamkami, drugi został rzucony siłą fali uderzeniowej na framugę drzwi). Obaj pracownicy zostali przewiezieni do szpitala.

Wybuch spowodował także wstrzymanie produkcji m.in. jednego z modeli Forda. Przerwa trwała ponad tydzień – szacuje się, że w tym czasie Ford mógłby wyprodukować od 10 do 15 tys. aut serii F-150. W podobnej sytuacji byli także inni producenci aut.

Straty finansowe wstępnie oszacowano na około 30 mln złotych (8 mln dolarów), co stanowi ponad 50% wartości całego zakładu produkcyjnego. Właściciel planuje odbudować fabrykę w ciągu 4 miesięcy. Ogłoszono, że zdarzenie zostanie zbadane przez właściwe służby, a w przypadku naruszeń zostaną wydane wnioski o kary.

Komentarz eksperta

Jak tłumaczy Bartosz Wolff, prezes GRUPY WOLFF oraz wieloletni praktyk w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, magnez pod względem bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego jest wyjątkowo trudną substancją. Należy pamiętać, że parametry wybuchowe pyłu magnezowego przekraczają możliwości stosowania większości zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenia w certyfikatach zabezpieczeń. Dodatkowo, magnezu nie można gasić wodą. Dzieje się tak ponieważ prowadzi to do reakcji, w wyniku której powstaje wodór. W ten sposób doprowadzimy do wybuchu wtórnego, który może mieć jeszcze bardziej gwałtowny przebieg.

Wracając do parametrów wybuchowości pyłu magnezowego, jego maksymalne ciśnienie wybuchu może przekraczać 17 bar g, a współczynnik wybuchowości Kst 500  bar m/s. To wyjątkowo wysokie parametry.

Dlaczego magnezu nie wolno gasić wodą

Zarzewie wybuchu

McNutt – przedstawiciel straży pożarnej, powiedział, że po tym jak doszło do dwóch wtórnych wybuchów, określenie pierwotnej przyczyn zdarzenia będzie bardzo trudne. Zakłada on jednak, że zarzewie wybuchu miało miejsce w dolnej części rynny zsypowej odpadów na bazie magnezu. Dodał również, że dojście do miejsca, gdzie zdarzenie miało swój początek było możliwe dopiero 14 maja (wybuch miał miejsce 2 maja).

Inne miejsce wskazywane jako potencjalne zarzewie wybuchu, to podajnik transportujący odpadów magnezowych. Świadkowie wspominali, że widzieli tam tlące się jasnym światłem elementy.

Wybuch pyłu magnezowego

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branża, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona ponad 1000 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także