Agencja Ochrony Środowiska znalazła zanieczyszczenia

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.

Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa
wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane +48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

W wyniku serii wybuchów i pożarów w fabryce plastiku należącej do francuskiej korporacji Arkema doszło do skażenia okolicznych wód. Bezpośrednią przyczyną katastrofy był huragan Harvey. Wg Agencji Ochrony Środowiska (EPA) winę za wyciek który doprowadził do skarżenia, ponosi Arkema. Do pierwszego wybuchu doszło 31 sierpnia. W wyniku zdarzenia 10 osób trafiło do szpitala.

EPA (Agencja Ochrony Środowiska) poinformowała o odnalezieniu skażenia w pobranych próbkach. Wine ma za to ponosić Arkema która weług doniesień EPA nie spełniała wymogów bezpieczeństwa związanych z przeciwdziałaniem wyciekom.

Mieszkańcy pobliskiego miasteczka zapowiedzieli wytoczenie firmie procesu. Domagają się ponad miliona dolarów w związku z poniesionymi stratami materialnymi i zdrowotnymi. Będzie to proces łączony wspólnie z reprezentacją stanową.

Rzecznik Arkema zapewnia, że firma wykonała wszelkie starania by zabezpieczyć obiekt w razie powodzi. Mówi jednak, że nie mogli spodziewać się tak wielkich opadów pomimo rządowych ostrzeżeń o możliwych opadach ponad 130 cm. Oświadczył on, że wszelki niebezpieczne substancje zostały przeniesione w wyższe miejsca i zostały dostarczone generatory pomocnicze w razie awarii.

W wyniku powodzi doszło do zalania generatorów, co spowodowało problemy z układem chłodzenia. Różnego rodzaju nadtlenki stosowane przez firmę do produkcji farb z powodu braku chłodzenia zaczęły się destabilizować i opuszczać teren zakładu. Prawcownicy Arkema opuścili fabrykę 29tego sierpnia. Powstała strefa ewakuacyjna o promieniu 12,5 kilometrów.

31 sierpnia doszło do pierwszej eksplozji. Rzecznik prasowy Arkema poinformował, że powstała w wyniku wybuchu chmura nie zawiera substancji żrących ani toksycznych. 15 osób trafiło do szpitala w związku z byciem wystawionym dym z pożaru.

Druga eksplozja nastąpiła 4 września. Tego samego dnia pozostałe obiekty na terenie fabryki zostały celowo zniszczone celem uniknięcie kolejnych wybuchów. Według testów przeprowadzonych przez laboratorium Arkema, powietrze w okolicy obiektu nie zawierało żadnych szkodliwych substancji. Nie zgadzaja się z tym mieszkańcy, wskazująć na „dziwny popiół i czarne pozostałości dymu”.

Dodatkowe badania przeprowadzone przez EPA potwierdziły obecność wielu szkodliwych substancji, między innymi wywołujące raka płuc, lub nawet zmieniające gospodarkę hormonalną ludzi. Powiedział także, że pierwotna dwunastokilometrowa strefa ewakuacyjna była nieadekwatna do faktycznego rozprzestrzeniania się tych substancji.

Fabryka Arkema już w 2016 roku została uznana za największe ryzyko w teksańskim pasie paliwowym.

Sprawdź darmowy pakiet edukacyjny

Weź udział w darmowym warsztacie online lub/i dołącz do naszego programu edukacyjnego całkowicie za darmo. Ty zdobywasz wiedzę, my ustanawiamy dobre standardy bezpieczeństwa.

Przewiń do końca
sprawdź darmowe warsztaty online, pobierz przewodnik ATEX, dołącz do programu edukacyjnego.

Darmowe warsztaty online

Ochrona urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu pyłów

Zaczniemy od podstaw prawnych, które będą stanowiły dla nas bazę dla dalszej, bardzo praktycznej części. Warsztat wesprzemy aż 28 unikalnymi filmami, których nie znajdziesz w sieci. Dzięki nim nie tylko zrozumiesz zasadę działania poszczególnych typów zabezpieczeń, ale także zobaczysz skutki ich błędnego zastosowania. Nie ukrywajmy, ta część nie tylko edukuje, ale także daje mocno do myślenia.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

Wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu – jak się chronić

W czasie warsztatu zaprezentujemy szereg niezwykle ciekawych materiałów wideo, a także sporo wiedzy opartej o przepisy, normy i nasze doświadczenie. Poznasz również, a może przede wszystkim, sposoby ochrony przed elektrycznością statyczną. W warsztacie powinien wziąć udział każdy, kto pracuje w zakładzie gdzie wykonuje się operacje z palnymi cieczami, a także gazami oraz pyłami.

Oświetlenie podstawowe i awaryjne w strefach zagrożenia wybuchem

Jak dobrać oświetlenie podstawowe i awaryjne, tak by było zgodne z obowiązującymi przepisami? Na jakie rozwiązania konstrukcyjne zwrócić uwagę, aby inwestycja szybko nie okazała się workiem bez dna? Czy producenci opraw zawsze są uczciwi? To tylko kilka z kilkunastu tematów jakie zostaną poruszone w tym niezwykle merytorycznym warsztacie.

Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe a aktualne wymogi prawne i normatywne

Przekrojowy warsztat dla osób mających do czynienia z oświetleniem ewakuacyjnym i zapasowym pracujących także w strefach zagrożenia wybuchem. Prowadzący skupia się na praktycznym podejściu do norm i aktów prawnych z zakresu odnoszących się do oświetlenia oraz jego zasilania jako jednej ze składowych bezpieczeństwa pożarowego w obiektach.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających on demand

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

To nie wszystko, przewiń niżej.

Pobierz przewodnik ATEX
Jak dostosować aparat lub instalację procesową do wymogów dyrektywy ATEX.

Co otrzymasz

 • studia przypadków pokazujące przyczyny wybuchów i pożarów
 • dostęp do filmów wideo pokazujących skutki oraz przebieg zdarzeń
 • praktyczne wskazówki jakie podjąć działania
 • statystyki odnośnie źródeł zapłonu oraz palnych pyłów
 • wiedzę nt. parametrów wybuchowości, oceny ryzyka wybuchu i DZPW, prewencji i ograniczania skutków i wiele więcej

Darmowy program
edukacyjny ATEX

Program wspiera już 3474 specjalistów odpowiedzialnych m.in. za BHP, utrzymanie ruchu, a także projektantów, rzeczoznawców ds. ppoż. i ubezpieczycieli. Dołącz do ich grona.

Co zyskujesz

 • darmową wiedzę dzięki, której się rozwijasz
 • studia przypadku pokazujące przyczyny i skutki wybuchów
 • filmy przedstawiające realne zdarzenia + komentarz
 • artykuły i poradniki
 • możliwość darmowego udziału w warsztatach
 • duże zniżki na szkolenia i konferencje

WAŻNA INFORMACJA
W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.

Pobierz przewodnik ATEX

Jak dostosować urządzenie, instalację lub zakład produkcyjny do dyrektywy ATEX
 • Praktyczna wiedza poparta przykładami
 • Studia przypadków rzeczywistych wybuchów w przemyśle
 • Unikalne materiały wideo
 • Wskazówki i rady ekespertów
DARMOWE WARSZTATY ONLINE
Zapisz się zanim braknie miejsc
W czasie warsztatu Zbigniew Wolff przedstawi:
 • wymogi prawne i normatywne
 • najczęstsze błędy i ich konsekwencje
 • unikalne filmy pokazujące wybuchy w urządzeniach
W czasie warsztatu Mariusz Blicki przedstawi:
 • 28 unikalnych filmów pokazujących błędy
 • ograniczenia zabezpieczeń przeciwwybuchowych
 • najważniejsze aspekty teoretyczne i prawne
W czasie warsztatu Maciej Freza przedstawi:
 • sposoby zasilania i sterowania oświetleniem
 • sposoby testowania opraw i zasilania
 • rodzaje zasilania w oparciu o normę PN-EN 50172