Baza wiedzy ATEX
Instalacje przeciwpożarowe: Check-listy inwestora przemysłowego
Proste, acz treściwe Check-Listy, które pokażą Ci, jaką wiedzę powinieneś zgromadzić przed kontaktem z potencjalnym projektantem i wykonawcą instalacji przeciwpożarowych w swoim zakładzie przemysłowym, oraz jakie będą dalsze etapy inwestycji jeszcze przed "wbiciem pierwszej łopaty"
Od błędu do sukcesu: łapacz iskier do instalacji odpylania był tylko pozornym zabezpieczeniem
W polskim zakładzie przemysłowym dokonano zakupu łapacza iskier do instalacji odpylającej. Inwestycja miała na celu zmniejszenie częstotliwości wymiany wkładów filtracyjnych, ponieważ koszt każdej wymiany sięgał kilkunastu tysięcy złotych. Bez łapacza iskier gorące i żarzące się cząstki trafiały do worków filtracyjnych i je niszczyły. Po zastosowaniu łapacza, gorące i żarzące się cząstki… wciąż trafiały do filtrów i wypalały w nich dziury. Analiza sytuacji wykazała, że łapacz iskier został zamontowany poprawnie. Co więc poszło nie tak?
Od błędu do sukcesu: przypadek firmy, która zakupiła złe filtry bez certyfikatu ATEX
W zakładzie przemysłowym dokonano zakupu instalacji odpylającej. Zamówione filtry były niedostosowane do pracy w strefach zagrożenia wybuchem, ponieważ wydawało się, że nie ma takiej potrzeby. W niedługim czasie okazało się, że popełniono błąd – ponowna analiza wykazała, że wnętrze filtrów będzie musiało być zaliczone do strefy 20. Czy w takiej sytuacji trzeba kupić nowe filtry? A może są inne opcje na stole? Rozważania te pokażemy na przykładzie pewnego polskiego zakładu przemysłowego działającego w branży papierniczej.
Stałe Urządzenia Gaśnicze w praktyce przemysłowej
Kompendium inwestora przemysłowego. Opisując Stałe Urządzenia Gaśnicze (tryskaczowe, zraszaczowe, mgłowe i wodno-pianowe) posłużyliśmy się więc wieloma rzeczywistymi przykładami polskich zakładów przemysłowych, aby pomóc Ci zobrazować możliwe dylematy i wyzwania, przed którymi właśnie stoi Twoja firma, rozważając inwestycje w instalacje przeciwpożarowe. Przeczytaj historie podobnych sobie menadżerów i dowiedz się, co zaważyło na decyzjach, które podejmowali - szczególnie wtedy, kiedy np. decyzja na podstawie najniższej ceny mogłaby się okazać katastrofalna w skutkach.
Dokument zabezpieczenia przed wybuchem – ukryte koszty wynikające z braku doświadczenia wykonującego
Podcast zwraca uwagę na istotność rzetelnego sporządzenia dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem zgodnie z Dyrektywą ATEX. Wskazuje na nieświadomość firm dotyczącą wymogów prawnych i potencjalne dodatkowe koszty spowodowane błędną oceną ryzyka wybuchu. Rekomenduje przeprowadzenie audytu ATEX.