Wykrywa iskrę
w 5 milisekund
Czujnik optyczny w podczerwieni DG-IR-3C skonstruowany jest po to, aby w ciągu 5 milisekund wykryć iskry lub płomień wewnątrz chronionych urządzeń, które mogą świadczyć o początku procesu wybuchu.
Tak samo jak czujnik ciśnienia MEX-3.2, jest pierwszym elementem systemu tłumienia wybuchu i jest często stosowany jako dodatkowy element detekcji w miejscach, w których np. ze względu na budowę chronionego urządzenia łatwiej jest monitorować pojawianie się ognia w podczerwieni, niż wzrost ciśnienia. Czujnik odpowiada za jak najszybsze wykrycie zarzewia wybuchu i przekazanie sygnału alarmowego do centrali sterującej celem aktywowania butli HRD i stłumienia wybuchu.
Najważniejsze cechy czujnika optycznego w podczerwieni DG-IR-3C
Nie dopuszcza do fałszywych alarmów
Czujnik zadziała dokładnie wtedy, kiedy powinien, gdyż zawiera aż 4 elementy pomiarowe, nad których poprawnym funkcjonowaniem czuwa cały czas automatyczna jednostka kontrolna.
Monitoruje szeroko
i daleko
Jednym urządzeniem monitorujesz dużą powierzchnię wnętrza urządzenia.
Budowa nie przepuszcza światła dziennego
Działanie czujnika nie będzie zaburzane przez widmo promieniowania światła dziennego, które zawiera pewną ilość podczerwieni.
Dlaczego wybrać
czujnik optyczny
podczerwieni DG-IR-3C
Czujnik optyczny podczerwieni DG-IR-3C jest uniwersalnym detektorem wykrywającym iskry, ogień i tlące się materiały. Z powodzeniem jest powszechnie wykorzystywany się do monitorowania powstania zarzewia ognia podczas tworzącego się wybuchu. Potrafi wykryć ogień wybuchu i przesłać sygnał do centrali sterującej butlami HRD w ciągu 5 milisekund.
Przełączenie czujnika w stan alarmowy oznacza zwiększenie poboru prądu – w taki sposób centrala sterująca odbiera sygnał o konieczności aktywowania butli HRD i wtłoczeniu do środka chronionego urządzenia proszku tłumiącego.
Czujnik jest szeroko stosowany w przemyśle np. w branży chemicznej, drzewnej, spożywczej, tworzyw sztucznych, czy w energetyce. Poza zastosowaniem go w ramach systemów przeciwwybuchowych często jest on używany przy systemach przeciwpożarowych. Wówczas można uruchomić opcję samotestowania alarmu, co zwiększa precyzję detekcji, ale jednocześnie wydłuża czas reakcji do 150 milisekund.
- czujnik podczerwieni DG-IR-3C jest przeznaczony do wykrywania iskier i płomienia w rurociągach i kanałach
- posiada cztery fotodiody zapewniające najwyższą czułość wykrywania iskier, działanie kontrolowane jest jednostką samo testującą się
- czas działania liczony jest w milisekundach, kąt widzenia 100o
- pomiar iskier o temperaturze powyżej 800oC, zakres temperatury roboczej: -5 do +40oC
- możliwość stosowania w strefach zagrożenia wybuchem: 22, 21 na zewnątrz chronionego aparatu oraz 22, 21, 20 wewnątrz chronionego aparatu
- rodzaj zabezpieczenia: II ½ D T 80oC IP 65
- wykonanie zgodne z dyrektywą ATEX
Montaż i konserwacja czujnika optycznego podczerwieni DG-IR-3C
Czujniki nadają się wyłącznie do stosowania w ciemnych przewodach rurowych i urządzeniach, do których nie dochodzi obce światło. Światło to nie może dochodzić do czujnika także podczas otwierania klap rewizyjnych w chronionym urządzeniu.
Aby ekran czujnika nie był zanieczyszczony i mógł bez przeszkód monitorować chronione urządzenie, niezbędne jest regularne czyszczenie ekranu. Standardowo czujnik wyposażony jest w kołnierz (do celów montażowych), na którym przymocowana jest dysza do czyszczenia ekranu za pomocą sprężonego powietrza.
Aby podłączyć system czyszczenia za pomocą sprężonego powietrza, należy spełnić kilka warunków:
- Sprężone powietrze musi być pod ciśnieniem w zakresie 0,2 – 0,5 bar
- Sprężone powietrze nie powinno być wilgotne
- Sprężone powietrze powinno być aktywowane jedynie podczas produkcji. W przypadku zatrzymania linii produkcyjnej przepływ powietrza powinien zostać zatrzymany przez zawór magnetyczny.