Wykrywa wybuch
w 1,5 milisekundy
Czujnik optyczny w podczerwieni IR-13 skonstruowany jest po to, aby w ciągu maksymalnie 1,5 milisekundy zdążył wykryć powstający wybuch w urządzeniu, który zostanie zidentyfikowany poprzez wykrycie iskry lub płomienia.
Jest pierwszym elementem systemu tłumienia wybuchu. Skuteczny szczególnie w pobliżu wejść do kanałów i rurociągów, gdzie czujniki ciśnienia często zadziałają minimalnie wolniej. Odpowiada za jak najszybsze wykrycie zarzewia wybuchu i przekazanie sygnału alarmowego do centrali sterującej celem aktywowania butli HRD i stłumienia wybuchu.
Najważniejsze cechy czujnika IR-13
Idealnie uzupełnia
czujniki ciśnienia
W niektórych miejscach chronionych urządzeń czujnik podczerwieni zadziała minimalnie szybciej, niż czujnik ciśnienia. Dzieje się tak np. przy wlotach kanałów lub przy specyficznej budowie filtrów.
Nie dopuszcza do fałszywych alarmów
Regulowana czułość detektora IR-13 pozwala na elastyczną konfigurację względem procesów produkcyjnych i możliwych zagrożeń w chronionym urządzeniu – minimalizuje to liczbę fałszywych alarmów.
Łatwiejszy montaż
izolacji wybuchu
Bardzo szybkie wykrycie płomienia, iskier i żaru pozwala skrócić odległość aktywnych urządzeń izolacji wybuchu od czujnika. Bardzo często ułatwia to montaż odpowiednich systemów izolacji.
Dlaczego wybrać
czujnik podczerwieni IR-13
przy tłumieniu wybuchu
Czujnik optyczny w podczerwieni typ IR-13 to element systemu tłumienia wybuchu montowany na kanałach i rurociągach powiązanych z podajnikami kubełkowymi, filtrami, zbiornikami i innymi aparatami, w celu natychmiastowego wykrycia zarzewia wybuchu.
Czujnik podczerwieni zbudowany jest z trzech światłowodów, fotosensora i wzmacniacza. Zastosowanie aż trzech światłowodów powoduje, że każdy z nich może być zainstalowany w kanale pod kątem 120o , co daje łącznie 360o , a więc czujnik ten kontroluje całą średnicę przewodu rurowego.
Światłowody przewodzą w sposób ciągły promieniowanie podczerwone do fotodetektora, który potrafi wykryć zmiany w promieniowaniu podczerwonym, które są charakterystyczne dla płomienia lub iskier. W przypadku ich wykrycia uruchamiany jest sygnał alarmowy. Sygnał ten pochodzi od wzmacniacza, gdyż polega na wzmocnieniu natężenia bardzo niskiego prądu roboczego, który płynie do centrali sterującej. Czas potrzebny od detekcji do wysłania większego natężenia prądu do centrali sterującej jest minimalny i trwa maksymalnie 1,5 milisekundy
- temperatura robocza w kanale do 250oC
- czas zadziałania liczony jest w milisekundach
- programowany jako czujnik ogniowy i iskrowy (zmienna czułość)
- zakres temperatury roboczej optyki: -20 do +250oC
- rodzaj zabezpieczenia: II ½ D T 80C IP 65, II 1/3G Eex II T5
- stopień ochrony IP 65 zapewnia wyjątkową odporność na kurz, zanieczyszczenia, wodę i warunki atmosferyczne
- wykonanie zgodne z dyrektywą ATEX