Szukasz wiedzy? Zgłoś udział w najbliższym szkoleniu pn. Szkolenie ATEX [pyły, gazy, pary], które odbędzie się 25/07/2018 w lokalizacji: Raszyn-Falenty

 

Eksplozja gazu w laboratorium Gaspolu

21 sierpnia, około godziny 19tej doszło do wybuchu na terenie laboratorium chemicznego firmy Gaspol. Nastąpiła na terenie terminalu przeładunkowego laboratorium, znajdującego się w Małaszewicach. Firma powołała specjalną komisję która wraz z policją, prokuraturą i Inspekcją Pracy bada szczegółowe okoliczności i przyczyny wybuchu.

Interwencji podjęło się 9 zastępów straży pożarnej oraz zespoły ratownictwa medycznego i policja. Dwie kobiety pracujące w laboratorium odniosły ciężkie obrażenia w wyniku eksplozji. Dokonywały one analizy pobranej próbki gazu. Miała się ona znajdować w 1,5 litrowej, plastikowej butelce.

Z jakiegoś powodu butelka zaczęła wypuszczać znajdujący się w niej gaz, krótko po czym nastąpił zapłon. Miało to być bezpośrednim powodem wybuchu. Strażacy nie wykryli pożaru w pomieszczeniu w którym doszło do zdarzenia, ani nie odkryli żadnych obrażeń strukturalnych budynku. Kobiety dokonujące analizy zostały czym prędzej przewiezione do szpitala. Kobieta w gorszym stanie trafiła do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgi Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Została tam przetransportowana za pomocą helikoptera.

Drugą kobietę przewieziono do szpitala w Białej Podlaskiej. Nie udało się uratować życia jednej z kobiet. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęła prokuratura oraz specjalnie powołana przez Gaspol komisja, oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

fot. pixabay.com

Sprawdź także