Eksplozja gazu w laboratorium Gaspolu

21 sierpnia, około godziny 19tej doszło do wybuchu na terenie laboratorium chemicznego firmy Gaspol. Nastąpiła na terenie terminalu przeładunkowego laboratorium, znajdującego się w Małaszewicach. Firma powołała specjalną komisję która wraz z policją, prokuraturą i Inspekcją Pracy bada szczegółowe okoliczności i przyczyny wybuchu.

Interwencji podjęło się 9 zastępów straży pożarnej oraz zespoły ratownictwa medycznego i policja. Dwie kobiety pracujące w laboratorium odniosły ciężkie obrażenia w wyniku eksplozji. Dokonywały one analizy pobranej próbki gazu. Miała się ona znajdować w 1,5 litrowej, plastikowej butelce.

Z jakiegoś powodu butelka zaczęła wypuszczać znajdujący się w niej gaz, krótko po czym nastąpił zapłon. Miało to być bezpośrednim powodem wybuchu. Strażacy nie wykryli pożaru w pomieszczeniu w którym doszło do zdarzenia, ani nie odkryli żadnych obrażeń strukturalnych budynku. Kobiety dokonujące analizy zostały czym prędzej przewiezione do szpitala. Kobieta w gorszym stanie trafiła do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgi Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Została tam przetransportowana za pomocą helikoptera.

Drugą kobietę przewieziono do szpitala w Białej Podlaskiej. Nie udało się uratować życia jednej z kobiet. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęła prokuratura oraz specjalnie powołana przez Gaspol komisja, oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

fot. pixabay.com

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branża, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona kilkuset ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także