FILM – potężny wybuch w elewatorze zbożowym. 70-metrowa, betonowa wieża grozi zawaleniem.

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.
Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane
+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

29 maja 2018 roku w elewatorze zbożowym firmy Andersen Farms doszło do potężnego wybuchu pyłu zbożowego. Mierząca 70 metrów wieża, w całości wykonana z betonu, została kompletnie zniszczona. Siła wybuchu wyrwała w ścianach budynku dwie potężne wyrwy oraz znacząco osłabiła jego konstrukcję.

Wybuch pyłu w elewatorze

Konsekwencje wybuchu

W wyniku wybuchu obrażenia odniosło dwóch z trzech pracujących w danej chwili pracowników elewatora. Jeden z nich po interwencji medyków został zwolniony do domu. Drugi z rannych doznał poważnych poparzeń, które jednak nie stanowią zagrożenia dla jego życia.

Szef miejscowej policji – Ed Mahon, poinformował, że stan wieży nie jest obecnie znany, ma jednak nadzieję, że uda się ją zburzyć w kontrolowany sposób, zanim dojdzie do samoistnego zawalenia.

Wzdłuż sąsiadującej z elewatorem drogi ustawiono duże kontenery cargo mające chronić okoliczne domy przed odłamkami, które mogłyby powstać w przypadku zawalenia się konstrukcji.

W środę 30 maja w dolnej części wieży nadal pojawiał się ogień. W tym czasie, na terenie elewatora prace równolegle prowadzili strażacy oraz inżynierowie, których zadaniem było ocenienie stanu budynku.

Komentarz eksperta

Ze względu na rozległość zniszczeń, rozciągających się na kilka pięter budynku, z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że do wybuchu doszło w niezabezpieczonym podnośniku kubełkowym.

Standardowo tak wysokie podnośniki kubełkowe zabudowane w halach lub budynkach zabezpiecza się poprzez system tłumienia i odsprzęgania wybuchu – mówi Bartosz Wolff, prezes GRUPY WOLFF oraz wieloletni praktyk w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego. W tym celu butle HRD rozmieszcza się na stopie i głowicy podnośnika oraz w odpowiednio wyliczonych odstępach na jego nogach. Równie ważne jest zastosowanie na kanałach łączących podnośnik kubełkowy z pozostałymi instalacjami tzw. odsprzęgania wybuchu.

Opisany wyżej układ zabezpieczający zastosowaliśmy m.in. na analogicznej instalacji zlokalizowanej w jednym z polskich browarów. Tam również doszło do wybuch, ale jego skutki były praktycznie niezauważalne – zdarzenie, jak i system zabezpieczający opisaliśmy szczegółowo tutaj: https://goo.gl/BuijBA

W Andersen Farms brak układu tłumienia spowodował rozprzestrzenienie się wybuchu poprzez nogi podnośnika na kilka pięter budynku, a następnie prawdopodobnie doprowadził do wybuchu wtórnego, który w głównej mierze odpowiada za zniszczenie konstrukcji budynku. Z kolei brak odsprzęgania spowodował przeniesienie się wybuchu do dwóch stalowych zbiorników znajdujących się obok wieży oraz w stronę silosów. Możemy mówić o sporym szczęściu, że do kolejnego wybuchu wtórnego nie doszło w samych silosach.

Warto zwrócić uwagę, że na zdjęciach nie widać, typowego dla tego typy instalacji połączenia, którym zborze transportowane jest z wieży do baterii silosów. Element ten, w wyniku wybuchu, uległ zawaleniu.

Skala zniszczeń

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branż, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona ponad 1000 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także