Wybuch i pożar w rafinerii ExxonMobil (31.07.19), to kolejny taki incydent w ciągu kilku miesięcy. Do tych wypadków doszło, mimo że zakład należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie rafinerii i zakładów petrochemicznych na świecie. Poważny pożar na terenie kompleksu miał również miejsce w 2016 roku.
Pozew w stosunku do ExxonMobil
Do wybuchu i pożaru doszło 31.07.19 w jednostce odpowiedzialnej za produkcję polipropylenu. Przyczyny nie są jeszcze znane. Jak podała firma, w zdarzeniu lekko ucierpiało 60 osób. Jeden z nich, pracownik podwykonawczy – 38-letni Alvaro Coronel – przedstawił w mediach swoje obrażenia. Jak twierdzi doznał poparzeń II oraz III stopnia. Był przekonany, że zginie. Coronel zapowiedział pozew w stosunku do firmy za zaniedbania.
Technologia kontra człowiek
Technologia wciąż bywa bezbronna w konfrontacji z człowiekiem. Markus Haseli – ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego w przemyśle, który w październiku wystąpił podczas konferencji HAZEX mówił: „Najlepszy system bezpieczeństwa jest tak dobry, jak pracownicy firmy”. Trudno się z nim nie zgodzić. Haseli podczas HAZEX’u podzielił się swoimi wieloletnimi doświadczeniami w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego w zakładach przemysłowych.
Udział w tym wydarzeniu pozwolił nie tylko zdobyć wiedzę, ale także odpowiedzi na nurtujące pytania (po każdej prelekcji przewidziano czas na pytania). HAZEX to także możliwość udziału w unikalnym pokazie wybuchów pyłów i gazów w dużej skali. Film ukazujący takie testy znajduje się poniżej.
Weź udział w najbardziej merytorycznej konferencji nt. bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego w przemyśle. Kliknij w poniższy guzik, aby sprawdzić program oraz pozostałe szczegóły.
100 lat rafinerii
Budowę rafinerii w Baytown w stanie Teksas rozpoczęto równo 100 lat temu. W 1920 roku wystartowała produkcja. W 1940 pracę rozpoczął zakład chemiczny. Dziś kompleks zatrudnia około 7000 pracowników, a rafineria przerabia 584000 baryłek dziennie.