Film ukazuje wybuch pyłu soi. Do zdarzenia doszło w podnośniku kubełkowym służącym do napełniania betonowych zbiorników. Gdyby wybuch przedostał się do silosów mogłoby dojść do zniszczenia całej ich baterii. Zdjęcie ukazujące skutki takiego wybuchu zostały zamieszczone poniżej.
Analizując wideo dostrzeżemy, że zarzewie wybuchu powstało w dolnej części podnośnika, po czym ciśnienie i ogień gwałtownie przesuwały się w jego górne partie. To w jaki sposób rozprzestrzeniał się wybuch sugeruje, że podnośnik nie posiadał wymaganych prawnie zabezpieczeń przeciwwybuchych. Przy tak wysokich podnośnikach najczęściej stosuje się tzw. tłumienie wybuchu i odsprzęganie. To ostatnie rozwiązanie ma uchronić instalację przed przedostaniem się wybuchu do silosów. Gdyby tak się stało mogło by dojść do wybuchów wtórnych i zniszczenie części lub nawet wszystkich zbiorników. Takie sytuacje miały niestety już miejsce w przeszłości – mówi Zbigniew Wolff – ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego w GRUPIE WOLFF. Wolff na zwraca także uwagę, że tego typu elewatory sięgają kilkudziesięciu metrów wysokości, co pozwala uświadomić sobie skalę oraz dynamikę zjawiska.
Po eksplozji w budynku doszło do pożaru. Dziennikarze wskazali także, że do analogicznego wybuchu doszło w innym zakładzie tej samej firmy kilka lat wcześniej.