FILM – wybuch w zakładach silikonowych doszczętnie zniszczył fabrykę – poznaj prawdopodobna przyczynę

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.
Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane
+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

W piątek doszło do potężnego wybuchu w zakładzie AB Specialty Silicones. W zdarzeniu śmierć poniosło trzech z dziewięciu pracujących w danej chwili pracowników firmy. Zakład produkcyjny został doszczętnie zniszczony.

Służby oceniały zakład jako bezpieczny

Choć przedstawiciele miejscowej straży pożarnej podkreślają, że zakład należał do wyjątkowo bezpiecznych, gdzie praktycznie nie odnotowywano wykroczeń z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, to przewodnik pt. „Hydrogen-Bonded Silicon Compounds” jasno wskazuje, że stosowane w produkcji silikonów półprodukty określane mianem SiH (Hydrogen-Bonded Silicon Compounds) w pewnych warunkach mogą być źródłem gwałtownej emisji skrajnie wybuchowego wodoru.

Co jednak z wodorem?

Część substancji z grupy SiH może emitować wodór w normalnych warunkach w sposób ciągły. Inne w wyniku reakcji m.in. z mocnymi kwasami lub zasadami, aminami, czy pierwszo- lub drugorzędowymi alkoholami. Świadkowie zdarzenia wspominali, że przed wybuchem część pracowników próbowała ewakuować budynek, ponieważ w instalacji procesowej „coś poszło nie tak”.

Podobne zdarzenie w Japonii

W 2014 roku do podobnego zdarzenia doszło w fabryce w Japonii. Jako pośrednią przyczynę wybuchu wskazano reakcję w wyniku, której doszło do uwolnienia skrajnie wybuchowego wodoru. Do zdarzenia doszło w fabryce Mitsubishi Materials Corp. podczas czyszczenia wymiennika ciepła, w którym znajdowały się pozostałości trichlorosilanu (HSiCl3). Związek ten reaguje m.in. z wodą, roztworami zawierającymi wodę, a nawet z wilgocią z powietrza wytwarzając przy tym ciepło, wodór oraz kwas solny. W zdarzeniu śmierć poniosło pięciu pracowników firmy.

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branża, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona ponad 1000 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także