FILM – Wybuch w zakładzie należącym do państwowej spółki naftowej PEMEX

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.
Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane
+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

Wybuch w zakładzie należącym do państwowej spółki naftowej PEMEX pochłonął 30 ofiar oraz ranił 46 pracowników. Do zdarzenia doszło we wrześniu 2012 roku w zakładzie dystrybucji gazu ziemnego w pobliżu miasta Reynosa zlokalizowanego przy granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Prezydent Felipe Calderón powiedział, że „dzięki szybkiej reakcji pracowników fabryki, strażaków oraz armii meksykańskiej możliwe było stosunkowo szybkie opanowanie ognia, co pozwoliło uniknąć prawdziwej katastrofy o większych rozmiarach i większych stratach, gdyby ogień rozprzestrzenił się na centrum przetwarzania gazu”.

Tragedia ujawniła kłopotliwy trend w praktykach zatrudniania PEMEX-u. Zdecydowana większość ofiar wybuchu nie była bezpośrednimi pracownikami PEMEX, ale pracowała dla podwykonawców. W związku z tym pojawiły się pytania, czy personel był odpowiednio wykwalifikowany do wykonywania powierzonych im zadań.

Według statystyk firmy tylko pięć z 30 ofiar oraz połowa z 46 rannych była na liście płac PEMEX. Pozostali pracownicy byli zatrudnieni przez kilka prywatnych firm, które prowadziły prace operacyjne oraz w zakresie utrzymania ruchu. PEMEX rozpoczął stosowanie tego typu umów w 2003 r. aby zreperować napięty budżet, gdyż większość dochodów firmy była tradycyjnie wykorzystywana do zasilania skarbu państwa. Ostatnie zmiany w kodeksie podatkowym pozwoliły PEMEXowi zachować większy udział w przychodach, ale są one nadal uważane za niewystarczające, by zapewnić potrzebne fundusze na główne projekty.

Dziennikarz lokalnej gazety El Mañana ocenił sytuacje w PEMEX następująco: „Pracownicy podwykonawców otrzymują niższe wynagrodzenie, są mniej wyszkoleni oraz posługują się sprzętem zapewniającym minimalną ochronę i bezpieczeństwo”.

 

ŹRÓDŁA:

Fatal explosion at natural-gas plant in Tamaulipas exposes safety, staffing problems for state-run oil company PEMEX
Carlos Navarro
University of New Mexico

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branż, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona ponad 1000 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także