Człowiek ściągający marynarkę może naładować się elektrostatycznie do poziomu 5,5 tys. V. Z kolei stalowy, odizolowany lej, przez który przesypywany jest materiał sypki może naładować się do wartości 18,5 tys. V. Zgromadzona w ten sposób energia jest wystarczająca do zapłonu gazów i par cieczy, a także sporej części pyłów (w postaci zawiesiny w powietrzu). Mimo to elektryczność statyczna jest często bagatelizowana jako potencjalne źródło zapłonu. Niniejszy film pokazuje jak łatwo elektryzują się ludzie czy też stalowe, nieuziemione elementy. Tym samym jest to doskonały materiał szkoleniowy dla pracowników wielu gałęzi przemysłu.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wyładowaniami, elektrostatycznymi, które w środowisku przemysłowym mogą prowadzić do katastrofy jest stosowanie specjalnych systemów uziemień elektrostatycznych. Rozwiązania tego typu mogą nie tylko odprowadzać ładunki do ziemi, ale także monitorować stan takiego połączenia uziemienia, z uziemianym urządzenie, pojemnikiem, czy pojazdem. Takie rozwiązanie ma znaczenie m.in. w przypadku zbiorników pokrytych nieprzewodzącą farbą, smarem, czy rdzą, ale także gdy mamy do czynienia z urządzeniami drgającymi (w przypadku których klamra uziemiająca mogłaby ulec odpięciu) lub cysternami. W przypadku tych ostatnich częstym zjawiskiem jest sytuacja, w której operator podpina uziemienie nie do dedykowanego punktu tylko np. do zderzaka, który może być izolowany przez warstwę farby lub gumowe podkładki od pozostałej konstrukcji pojazdu. To uniemożliwia skuteczne działanie uziemienia, a tym samym nie zmniejsza ryzyka wystąpienia wybuchu.
Pobierz powyższy film na dysk
Jeśli chcesz pobrać powyższy film na dysk, np w celach szkoleniowych, wypełnij poniższy formularz. Na podany adres w formularzu otrzymasz link do pobrania materiału.
Sprawdź także – dodatkowe materiały
W wielu branżach wyładowania elektrostatyczne stanowią jedno z najważniejszych źródeł zapłonu. Poniżej w jednym miejscu zebraliśmy niezwykle interesujące materiały pokazujące skalę potencjalnego zagrożenia. Na naszej liście znajdziecie studium przypadku ujawniające jak doszło do zapłonu atmosfery wybuchowej, która powstała w chwili przesypywania przez pracownika proszku z plastikowej beczki do metalowego zbiornika oraz dwa filmy. Pierwszy z nich pokazuje jak doszło do zapłonu oparów palnej cieczy w czasie jej przelewani z beczki do zbiornika IBC. Z kolei drugi przedstawia potężne wyładowania elektrostatyczne powstałe w czasie pracy przenośnika taśmowego.