Film z kamer przemysłowych ukazujący wybuch w Imperial Sugar Refinery

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX

Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.

Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa
wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane +48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

„Jestem zdumiony rozmiarem zniszczeń. Rozumiem niebezpieczeństwo, rozumiem ryzyko […] ale nigdy nie wyobrażałem sobie propagacji jaka miała miejsce w Port Wentworth” – tak w czasie przesłuchania komentował katastrofę jeden z przedstawicieli załogi zarządzającej zakładem Imperial Sugar Refinery.

Przyczyny wybuchu

O wybuchu we wspomnianym zakładzie rafinacji cukru napisano już wiele. Za jego najważniejsze, bezpośrednie przyczyny uznaje się przegrzanie łożyska krążnika przenośnika taśmowego, który znajdował się w tunelu pod silosami cukru, a także ogromne ilości zalegającego w całym zakładzie pyłu. Nie sposób pominąć fakt ogromnej ignorancji dla podstawowych zasad bezpieczeństwa, jaką wykazywała się kadra zarządzająca i wykonawcza. Przeprowadzone przesłuchania wykazały, że byli oni świadomi zagrożenia wybuchem, jakie generuje pył cukru, a mimo to świadomie go bagatelizowali.

Instalacja odpylania mogła zapobiec katastrofie

W czasie spotkania z mediami, które miało miejsce 24 września 2009 roku stwierdzono, że zastosowanie instalacji odpylania przenośnika taśmowego, w obrębie którego doszło do zapłonu atmosfery wybuchowej, ograniczyłoby koncentrację pyłu w powietrzu i tym samym mogłoby zapobiec katastrofie.

Komentarz eksperta

W przypadku przenośników taśmowych zabudowanych w betonowych tunelach pod silosami, podobnie jak to miało miejsce w Imperial Sugar Refinery, możemy zastosować kilka rozwiązań minimalizujących ryzyko wybuchu. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej instalacja odpylająca. Często zalecanym rozwiązaniem jest także liniowy monitoring temperatury łożysk. Najprostszą czynnością, jaką możemy wykonać, jest regularne sprzątanie, np. z wykorzystaniem układu centralnego odkurzania – mówi Marcin Sieniek, doświadczony specjalista GRUPY WOLFF w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego.

O tym jak zapobiegać podobnym zdarzeniom będziemy mówić podczas wrześniowej konferencji HAZEX – myślę, że każdy kto w codziennej pracy ma styczność z zagrożeniem wybuchowym, pożarowym czy szerzej mówić bezpieczeństwem procesowym, powinien poważnie rozważyć udział w tym wydarzeniu.

Wybuch trzy tygodnie wcześniej

Imperial Sugar Refinery był jednym z największych zakładów produkujących cukier w USA. Na niecałe trzy tygodnie przed tragicznymi zdarzeniami doszło do wybuchu w filtrze, który jako jedno z niewielu urządzeń w tym zakładzie posiadało jakiekolwiek zabezpieczenia przeciwwybuchowe. Zdarzenie zakończyło się zadziałaniem paneli dekompresyjnych, a następnie odstawieniem filtra z pracy.

Imperial Sugar Refinery wybuch pyłu cukru

Jak doszło do wybuchu

Cukier po procesie rafinacji trafiał do trzech mierzących 30 metrów wysokości silosów, skąd był transportowany do budynku pakowni. Układ transportu cukru w zakładzie składał się z podnośników kubełkowych, przenośników ślimakowych oraz przenośników taśmowych. Zarówno podnośniki kubełkowe, jak i przenośniki nie były podpięte do układu odpylania.

W zakładzie stosowano także młyny młotkowe, które rozdrabniały cukier do postaci pudru. Co prawda, urządzenia te były podpięte do układu odpylania, ale był on niesprawny i niedoszacowany pod względem wydajności.

W obrębie całego procesu dochodziło do emisji pyłu. Ponadto pracownicy czyścili maszyny służące do pakowania cukru przy użyciu sprężonego powietrza. Wszystko to sprawiało, że pył cukru systematycznie odkładał się nie tylko na posadzkach i urządzeniach, ale także na wysoko położonych, a tym samym trudnych do czyszczenia powierzchniach, jak choćby metalowe belki czy lampy.

Cukier z silosów był podawany poprzez rynny zsypowe na znajdujący się poniżej podajnik taśmowy. Co pewien czas dochodziło do zatkania się rynny, co powodowało zsypywanie się cukru z taśmy podajnika, a także pylenie. Tunel miał dużą objętość oraz był wentylowany, dzięki czemu koncentracja pyłu w powietrzu nie przekraczała dolnej granicy wybuchowości.

W 2007 roku władze firmy zdecydowały o zabudowaniu przenośnika szczelną obudową ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie to miało chronić produkt przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Obudowa nie została jednak wyposażona w instalację odciągową. W konsekwencji unoszący się w powietrzu pył cukru był uwięziony w znacznie mniejszej objętości.

7 lutego 2008 roku zbrylony cukier zatkał wylot jednej z rynien zsypowych. W wyniku tego cukier podawany z sąsiedniego silosu zsuwał się z taśmy. Pył akumulował się w powietrzu, aby po pewnym czasie przekroczyć dolną granicę wybuchowości. Około godziny 19:15 prawdopodobnie doszło do kontaktu chmury pyłu z przegrzanym łożyskiem krążnika w podajniku taśmowym, co doprowadziło do eksplozji.

Pierwotny wybuch spowodował rozerwanie obudowy przenośnika. Następnie przedostał się do budynku pakowni. Siła wybuchu wywoływała wzbicie w powietrze kolejnych porcji pyłu stanowiącego paliwo do wybuchów wtórnych.

Wybuch odciął dopływ prądu do wewnętrznego oświetlenia. W ciemnym labiryncie uszkodzonych korytarzy i schodów ucieczka była bardzo trudna, tym bardziej, że pracownicy zakładu nie przeszli wcześniej ćwiczeń ewakuacyjnych.

Konsekwencje wybuchu

W wyniku zdarzenia śmierć poniosło 14 osób. Osiem z nich zginęło na miejscu, sześć w wyniku odniesionych poparzeń. Ostatecznie wybuch przeżyło 36 rannych osób.

Skala zniszczeń miała również tragiczny wymiar. Uszkodzeniu uległy silosy oraz otaczające je wieże. Zniszczony został południowy budynek pakowni oraz budynek, w którym pakowano palety. Poważne szkody dotknęły również część rafinacyjną.

Sprawdź darmowy pakiet edukacyjny

Weź udział w darmowym warsztacie online lub/i dołącz do naszego programu edukacyjnego całkowicie za darmo. Ty zdobywasz wiedzę, my ustanawiamy dobre standardy bezpieczeństwa.

Przewiń do końca
sprawdź darmowe warsztaty online, pobierz przewodnik ATEX, dołącz do programu edukacyjnego.

Darmowe warsztaty online

Zagrożenie wybuchem biomasy i węgla

Biomasa i „nowy” węgiel – czy energetykę znów czeka seria wybuchów i pożarów

W obliczu braków węgla energetyka wraca do biomasy, a także sprowadza „nowy” węgiel z różnych egzotycznych kierunków. Paliwa te stwarzają drastycznie wyższe ryzyko wybuchu niż węgiel, który spalaliśmy do tej pory. Po wybuchach w Dolnej Odrze i Turowie jakie miały miejsce w 2010 i 2012 roku oraz po interwencji PIP, zabezpieczyliśmy przed wybuchem kilkadziesiąt różnych układów nawęglania. W czasie webinaru wyjaśnimy przyczyny tych zdarzeń, pokażemy dlaczego te paliwa powodują zwiększone ryzyko wybuchu oraz pokażemy nasze doświadczenia zdobyte w czasie prac w kilkudziesięciu elektrowniach.

Wybuch pyłu drzewnego

Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA

Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku.

Ochrona urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu pyłów

Zaczniemy od podstaw prawnych, które będą stanowiły dla nas bazę dla dalszej, bardzo praktycznej części. Warsztat wesprzemy aż 28 unikalnymi filmami, których nie znajdziesz w sieci. Dzięki nim nie tylko zrozumiesz zasadę działania poszczególnych typów zabezpieczeń, ale także zobaczysz skutki ich błędnego zastosowania. Nie ukrywajmy, ta część nie tylko edukuje, ale także daje mocno do myślenia.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

Wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu – jak się chronić

W czasie warsztatu zaprezentujemy szereg niezwykle ciekawych materiałów wideo, a także sporo wiedzy opartej o przepisy, normy i nasze doświadczenie. Poznasz również, a może przede wszystkim, sposoby ochrony przed elektrycznością statyczną. W warsztacie powinien wziąć udział każdy, kto pracuje w zakładzie gdzie wykonuje się operacje z palnymi cieczami, a także gazami oraz pyłami.

Oświetlenie podstawowe i awaryjne w strefach zagrożenia wybuchem

Jak dobrać oświetlenie podstawowe i awaryjne, tak by było zgodne z obowiązującymi przepisami? Na jakie rozwiązania konstrukcyjne zwrócić uwagę, aby inwestycja szybko nie okazała się workiem bez dna? Czy producenci opraw zawsze są uczciwi? To tylko kilka z kilkunastu tematów jakie zostaną poruszone w tym niezwykle merytorycznym warsztacie.

Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe a aktualne wymogi prawne i normatywne

Przekrojowy warsztat dla osób mających do czynienia z oświetleniem ewakuacyjnym i zapasowym pracujących także w strefach zagrożenia wybuchem. Prowadzący skupia się na praktycznym podejściu do norm i aktów prawnych z zakresu odnoszących się do oświetlenia oraz jego zasilania jako jednej ze składowych bezpieczeństwa pożarowego w obiektach.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających on demand

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

ZABEZPIECZENIA PRZECIWWYBUCHOWE ON DEMAND WEBINAR

Ochrona urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu pyłów on demand

Zaczniemy od podstaw prawnych, które będą stanowiły dla nas bazę dla dalszej, bardzo praktycznej części. Warsztat wesprzemy aż 28 unikalnymi filmami, których nie znajdziesz w sieci. Dzięki nim nie tylko zrozumiesz zasadę działania poszczególnych typów zabezpieczeń, ale także zobaczysz skutki ich błędnego zastosowania. Nie ukrywajmy, ta część nie tylko edukuje, ale także daje mocno do myślenia.

wybuch pyłu drzewnego w fabryce analiza

Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA on demand

Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku.

wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu webina on demand

Wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu – jak się chronić on demand

W czasie warsztatu zaprezentujemy szereg niezwykle ciekawych materiałów wideo, a także sporo wiedzy opartej o przepisy, normy i nasze doświadczenie. Poznasz również, a może przede wszystkim, sposoby ochrony przed elektrycznością statyczną. W warsztacie powinien wziąć udział każdy, kto pracuje w zakładzie gdzie wykonuje się operacje z palnymi cieczami, a także gazami oraz pyłami.

To nie wszystko, przewiń niżej.

Pobierz przewodnik ATEX
Jak dostosować aparat lub instalację procesową do wymogów dyrektywy ATEX.

Co otrzymasz

 • studia przypadków pokazujące przyczyny wybuchów i pożarów
 • dostęp do filmów wideo pokazujących skutki oraz przebieg zdarzeń
 • praktyczne wskazówki jakie podjąć działania
 • statystyki odnośnie źródeł zapłonu oraz palnych pyłów
 • wiedzę nt. parametrów wybuchowości, oceny ryzyka wybuchu i DZPW, prewencji i ograniczania skutków i wiele więcej

Darmowy program
edukacyjny ATEX

Program wspiera już 3474 specjalistów odpowiedzialnych m.in. za BHP, utrzymanie ruchu, a także projektantów, rzeczoznawców ds. ppoż. i ubezpieczycieli. Dołącz do ich grona.

Co zyskujesz

 • darmową wiedzę dzięki, której się rozwijasz
 • studia przypadku pokazujące przyczyny i skutki wybuchów
 • filmy przedstawiające realne zdarzenia + komentarz
 • artykuły i poradniki
 • możliwość darmowego udziału w warsztatach
 • duże zniżki na szkolenia i konferencje

WAŻNA INFORMACJA
W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.

Pobierz przewodnik ATEX

Jak dostosować urządzenie, instalację lub zakład produkcyjny do dyrektywy ATEX
 • Praktyczna wiedza poparta przykładami
 • Studia przypadków rzeczywistych wybuchów w przemyśle
 • Unikalne materiały wideo
 • Wskazówki i rady ekespertów