Film – zagrożenie wybuchem spowodowane wyładowaniem elektrostatycznym podczas przeładunku łatwopalnych substancji ciekłych

mariusz-balicki-1-www
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.
Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane
+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

przeladunek-substancji-latwopalnych-atex

Jak wykazało śledztwo, przyczyną wybuchu do jakiego doszło podczas przeładunku palnego rozpuszczalnika, było wyładowanie elektrostatyczne. W filmie zwrócono szczególna uwagę na trzy pośrednie przyczyny wypadku:

  • wadliwa konstrukcja pływakowego czujnika poziomu cieczy (sposób mocowania pływaka czujnika nie zapewniał ciągłości połączenia z uziemioną linką co w konsekwencji doprowadziło do przeskoku iskry elektrostatycznej),
  • niska przewodność elektryczna magazynowanej substancji umożliwiająca gromadzenie się ładunków elektrostatycznych w jej objętości (pomimo że zbiornik magazynowy był uziemiony),
  • niska prężność par magazynowanej substancji sprawiła, iż ich stężenie w zbiorniku było poniżej górnej granicy wybuchowości.

W przypadku przeładunku łatwopalnych substancji ciekłych standardowo stosuje się uziemienia zbiorników oraz systemy kontroli uziemienia cystern. W celu zminimalizowania ryzyka wybuchu palnych par zaleca się również:

  • wykonanie przedmuchu zbiornika magazynowego gazem inertnym,
  • stosowanie substancji antystatycznych zwiększających przewodność cieczy,
  • ograniczenie prędkości załadunku cieczy.

Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branża, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona 939 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także