przewodnik-uziemienia-elektrostatyczne-w-strefach-zagrożenia-wybuchem

Pobierz przewodnik nt. elektryczności statycznej

 • Pokażemy błędy, które doprowadziły do prawdziwych tragedii!
 • Otrzymasz schemat poprawnego postępowania w celu zabezpieczenia procesów produkcji przed elektrycznością statyczną
 • Najmniej znane, bo niewidoczne zagrożenie przedstawione w zrozumiały sposób

Przewiń do filmu

Iskra pochodząca od naładowanego elektrostatycznie człowieka może osiągnąć wartość 90 mJ, co wystarcza do zapłonu praktycznie wszystkich palnych gazów i par cieczy stosowanych w przemyśle, a nawet części pyłów (np. pyłu mąki, cukru, aluminium, dużej części półproduktów farmaceutycznych, żywicy epoksydowej itd.). Cysterna drogowa, m.in. ze względu na znacznie większą pojemność elektrostatyczną, może być źródłem iskry elektrostatycznej, której energia osiągnie nawet 2250 mJ. Z tego względu pojazdy tego typu mogą być źródłem bardzo efektywnego źródła zapłony atmosfery wybuchowej. Przykład takiego zdarzenia przedstawia poniższy film.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wyładowaniami, elektrostatycznymi, które w środowisku przemysłowym mogą prowadzić do katastrofy jest stosowanie specjalnych systemów uziemień elektrostatycznych. Rozwiązania tego typu mogą nie tylko odprowadzać ładunki do ziemi, ale także monitorować stan takiego połączenia uziemienia, z uziemianym urządzenie, pojemnikiem, czy pojazdem. Takie rozwiązanie ma znaczenie m.in. w przypadku zbiorników pokrytych nieprzewodzącą farbą, smarem, czy rdzą, ale także gdy mamy do czynienia z urządzeniami drgającymi (w przypadku których klamra uziemiająca mogłaby ulec odpięciu) lub cysternami. W przypadku tych ostatnich częstym zjawiskiem jest sytuacja, w której operator podpina uziemienie nie do dedykowanego punktu tylko np. do zderzaka, który może być izolowany przez warstwę farby lub gumowe podkładki od pozostałej konstrukcji pojazdu. To uniemożliwia skuteczne działanie uziemienia, a tym samym nie zmniejsza ryzyka wystąpienia wybuchu.

kontrolowanie-ładunków-elektrostatycznych-w-strefach-zagrożenia-wybuchem

Pobierz powyższy film na dysk

Jeśli chcesz pobrać powyższy film na dysk, np w celach szkoleniowych, wypełnij poniższy formularz. Na podany adres w formularzu otrzymasz link do pobrania materiału.

  Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

  Nazwa firmy*

  E-mail firmowy*

  Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.

  Sprawdź także – dodatkowe materiały

  W wielu branżach wyładowania elektrostatyczne stanowią jedno z najważniejszych źródeł zapłonu. Poniżej w jednym miejscu zebraliśmy niezwykle interesujące materiały pokazujące skalę potencjalnego zagrożenia. Na naszej liście znajdziecie studium przypadku ujawniające jak doszło do zapłonu atmosfery wybuchowej, która powstała w chwili przesypywania przez pracownika proszku z plastikowej beczki do metalowego zbiornika oraz dwa filmy. Pierwszy z nich pokazuje jak doszło do zapłonu oparów palnej cieczy w czasie jej przelewani z beczki do zbiornika IBC. Z kolei drugi przedstawia potężne wyładowania elektrostatyczne powstałe w czasie pracy przenośnika taśmowego.

  1. [Studium przypadku] – zapłon obłoku pyłu spowodowany elektrycznością statyczną
  2. [FILM] – wyładowanie elektrostatyczne doprowadziło do zapłonu i wybuchu oparów palnej cieczy
  3. [Film] – potężne wyładowania elektrostatyczne podczas prac przenośnika taśmowego
  WAŻNA INFORMACJA
  W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.