Klapa zwrotna VigiFLAP – klapa przeciwwybuchowa do izolacji wybuchu

Nazywam się Bogdan Nowak i jestem tu, by Ci pomóc.

Jeśli jesteś zainteresowany zabezpieczeniami przeciwwybuchowymi
takimi jak odpowietrzanie wybuchu, tłumienie czy izolacja wybuchu to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane +48 737 870 789 | b.nowak@g-w.eu

Jedyna klapa zwrotna
do zastosowań
poziomych i pionowych

Klapa zwrotna VigiFLAP to pierwsze na rynku urządzenie, które Cię nie ogranicza!

Do tej pory możliwości montażu klap zwrotnych przeciwwybuchowych były ograniczone tylko do poziomych odcinków rurociągów. Realia instalacji przemysłowych są jednak takie, że nie zawsze udaje się znaleźć poziomy odcinek rurociągu w odpowiednim miejscu do montażu klapy zwrotnej, aby zapewnić pewną izolację wybuchu. Klapa przeciwwybuchowa VigiFLAP znosi to ograniczenie, gdyż jako pierwsza i jedyna jest certyfikowana do zastosowań również na kanałach pionowych.

KLAPA ZWROTNA ODCINAJĄCA WYBUCH

Co wyróżnia klapę przeciwwybuchową VigiFLAP?

Konstrukcja
niegromadząca pyłu

konstrukcja klapy odcinającej zapewnia właściwości samooczyszczające, co sprawia, że pył nie będzie nigdzie osiadał w obrębie klapy stwarzając dodatkowe zagrożenie

Również po czystej
stronie filtrów

zastosujesz ją na kanałach zarówno po brudnej, jak i czystej stronie filtrów, dzięki czemu w trakcie wybuchu pyłu całkowicie odetniesz filtr od innych urządzeń i instalacji

Nawet dla
pyłów metali

certyfikat gwarantujący skuteczność klapy przeciwwybuchowej nawet dla najbardziej wybuchowych pyłów daje możliwość stosowania dla pyłów metali 

Dlaczego wybrać
klapę zwrotną
przeciwwybuchową
VigiFlap do izolacji wybuchu

system ochrony i izolacji wybuchu odpylacza z wykorzystaniem klapy zwrotnej vigiflap

Dlaczego warto ją wybrać? Odpowiemy na to w 9 krótkich zdaniach. Montaż klapy zwrotnej przeciwwybuchowej VigiFLAP możesz wykonać zarówno na poziomym, jak i pionowym odcinku rurociągu. Nadaje się do instalacji po brudnej, jak i czystej stronie systemów odpylających. Zastosujesz ją do odsprzęgania wybuchu dla pyłów o klasach wybuchowości st1, st2 i st3 – nawet dla produktów metalowych (pyłów metali). To wszystko sprawia, że oferowana klapa zwrotna przeciwwybuchowa VigiFlap jest najbardziej uniwersalnym zabezpieczeniem na rynku do odsprzęgania wybuchu (izolacji wybuchu).

Najciekawsze jest to, jak działa odsprzęganie wybuchu na pionowym odcinku rurociągu. Jest to możliwe ze względu na zastosowanie specjalnego rodzaju dźwigni. Potrafi ona utrzymywać klapę w pozycji otwartej. Kiedy dojdzie do wybuchu w instalacji, siła fali ciśnienia i ognia, która dotrze do klapy, natychmiastowo zwalnia dźwignię i zamyka zawór.  Spowoduje to natychmiastowe zatrzymanie przemieszczania się skutków wybuchu w rurociągu.

Dane techniczne (standardowe):
  • Zastosowanie: pyły pochodzenia organicznego oraz pyły metali
  • Strefa Atex wewnątrz instalacji: Strefa 20,21 i 22
  • Strefa Atex na zewnątrz instalacji: Strefa 21, 22
  • Maksymalne zredukowane ciśnienie izolacji wybuchu – Pred: 0,5 bar
  • Maksymalna wartość – Kst: 400 bar x m/s
  • Maksymalne ciśnienie pracy: 50.000 Pa
  • Maksymalna prędkość przepływu powietrza: 30 m/s
  • Minimalna odległość montażu klapy od potencjalnego źródła eksplozji:
    • 1 metr dla pyłów o wartości Kst poniżej 200 bar m/s,
    • 2 metry dla pyłów o wartości Kst powyżej 200 bar m/s,
  • Maksymalna odległość montażu klapy od potencjalnego źródła eksplozji: 2-3 metry
  • Wykonanie materiałowe:
    • stal węglowa o grubości 30/10 lub 40/10
    • stal nierdzewna (kwasowa) AISI 304
  • Spadek ciśnienia na instalacji
    • do średnicy Ø 400 – 10 mm H2O
    • do średnicy Ø 700 – 16 mm H20
Opcjonalne cechy budowy
Obudowa:Stal ocynkowana lub stal nierdzewna
Uszczelka silikonowa FDA :-10°C do +180°C / 14°F do 356°F
Przeciwkołnierz
Czujniki sygnalizujące zamknięcie klapy (dla stref ATEX 21)
Czujnik pojemnościowy ostrzegający o gromadzeniu się pyłu (max : 70°C / 158°F)
Skrzynka przyłączeniowa zamontowana na korpusie, po przeciwnej stronie mechanizmu zamykającego

Zasada działania zaworu podczas wybuchu pyłu dla obydwu systemów montażu na instalacjach procesowych

Klapa otwierana siłą ciśnienia przepływającego powietrza

Jest to standardowa zasada działania klap zwrotnych przeciwwybuchowych dostępna na rynku. Zawór nieustannie otwiera się i przepuszcza produkt siłą ciśnienia przepływającego powietrza w kanale. Najczęściej jest to brudne, zapylone powietrze, gdyż tego typu zawory montowane są zwykle w zakładzie przemysłowym przy instalacjach odpylających. Montując zawory zwrotne, chcemy zapewnić bezpieczeństwo wybuchowe na instalacji, gdy istnieje ryzyko cofania się wybuchu kanałami. Kontynuując przykład instalacji odpylającej, wybuch może cofać się kanałami brudnego powietrza na halę produkcyjną, a tym samym może spowodować rozległą katastrofę w całym zakładzie. Zgodnie z Dyrektywą ATEX, kiedy taki wybuch pyłu zaczyna się przemieszczać w kanałach, musi zostać zatrzymany przez systemy odsprzęgania wybuchu. Jak taka izolacja wybuchu działa? Zawory zwrotne zaliczają się do tzw. pasywnych zabezpieczeń przeciwwybuchowych, gdyż działają dokładnie wtedy, kiedy dotrą do niego skutki wybuchu. Wówczas wybuch siłą własnego ciśnienia dociska klapę do pozycji zamkniętej, co nie pozwala przedrzeć się mu dalej.

Klapa stale otwarta do momentu wybuchu

Klapa zwrotna pozostaje w pozycji otwartej w sposób ciągły. Przepływające w kanałach powietrze nie otwiera więc klapy siłą swojego ciśnienia, tylko swobodnie przepływa przez zawory zwrotne. Specjalna dźwignia, która utrzymuję zawór otwarty, umożliwia wówczas montaż takiego zaworu na rurociągu biegnącym poziomo lub pionowo. Taka konstrukcja oferowanego systemu odsprzęgania wybuchu sprawia, że izolować możemy również odcinki rurociągów za urządzeniem, w którym może dojść do wybuchu. Obrazowo można więc powiedzieć, że zawory te zabezpieczają wówczas dalszą część instalacji lub zakładu, do której wybuch mógłby dotrzeć, poruszając się kanałami zgodnie z normalnym kierunkiem przepływu powietrza. Kontynuując przykład instalacji odpylającej, zabezpieczenie to wówczas eliminuje ryzyko przedostania się skutków wybuchu wprost na halę produkcyjną nad stanowiska pracy, gdyż tam najczęściej znajdują się wyloty kanałów czystego powietrza. Jak taka izolacja wybuchu działa? Kiedy wybuch pyłu zacznie przemieszczać się poprzez rurociąg, przy tym rodzaju zabezpieczenia ciśnienie wybuchu najpierw dotrze do dźwigni utrzymującej klapę w pozycji otwartej. Ciśnienie to spowoduje zwolnienie dźwigni i natychmiastowe dociśnięcie zaworu do pozycji zamkniętej. Przywrócenie klapy do funkcjonowania po wybuchu odbywa się ręcznie.

Zawór zwrotny VigiFLAP – wymiary systemu zabezpieczeń przeciwwybuchowych, odcinających wybuch pyłu

Średnica DN (mm)Minimalna objętość zbiornika (m3)L Min - Minimalna odległość montażu na odcinku poziomym (m)LMin + 2m - Minimalna odległość montażu na odcinku pionowym (m)L Max - Maksymalna odległość montażu (m)
1600,704,06,017
1601,353,05,017
1800,704,06,017
1801,353,05,017
2001,354,66,617
2501,354,06,017
3004,66,617
3502,904,26,217
4004,505,27,217
4504,504,76,717
5006,055,87,817
5506,055,57,517
6007,657,29,217
6507,656,78,717
7007,656,48,417
75010,007,39,317
80010,007,98,917

Klapa zwrotna odcinająca wybuch – przykład zastosowania

Klapy (zawory) zwrotne przeciwwybuchowe należą do pasywnych systemów przeciwwybuchowych, których zadaniem jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wybuchu z urządzenia, w którym do niego doszło, do pozostałych części instalacji. Zgodnie z wymaganiami Dyrektywy ATEX, systemy odsprzęgania wybuchu (izolacji wybuchu) są obowiązkowe z punktu widzenia konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wybuchowego na zakładzie przemysłowym.

Tego typu zabezpieczenia zostały dostarczone przez inżynierów GRUPY WOLFF m.in. do zakładu z branży papierniczej. Inwestor, chcąc zminimalizować ilość odpadów, postanowił stworzyć nową linię produkcyjną przetwarzającą zniszczone palety w nowy produkt. Zniszczone palety to nie tylko drewno, ale i gwoździe oraz inne elementy metalowe. Podczas rozdrabniania i mielenia tego typu produktów powstają iskry, które mogą trafić do systemów odpylających. Konieczne było więc zastosowanie w zakładzie systemów przeciwwybuchowych oraz prewencyjnych. Jednym z systemów wdrożonych w tym zakładzie była właśnie izolacja wybuchu osiągnięta poprzez zastosowanie zaworów zwrotnych na rurociągach doprowadzających brudne powietrze do jednostek odpylających. Przeczytaj więcej o tej realizacji.

Wspólnie chronimy Twoich pracowników,
majątek firmy i środowisko.

Bartosz Wolff: „W GRUPIE WOLFF przez ponad 20 lat zrealizowaliśmy setki projektów z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego. Nie zawsze wszystko szło gładko tak, jakbyśmy wszyscy sobie tego życzyli, ale nigdy nie zostawiliśmy naszego partnera w potrzebie – po prostu zawsze razem dążymy do celu. Jednocześnie chcemy inspirować zakłady przemysłowe, aby stosowały w swoich procesach najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego oraz procesowego i w ten sposób chroniły swoich pracowników, swoje mienie oraz środowisko naturalne.”

Współpracując z nami zyskujesz więcej niż bezpieczeństwo wybuchowe

Znamy wymagania ubezpieczycieli

Nasze realizacje nigdy nie były podważane przez ubezpieczycieli, co znacząco ułatwia proces uzyskiwania lub odnawiania polis.

Spełniamy warunki straży pożarnej
i inspektorów ppoż.

Realizowane przez nas zabezpieczenia są bez uwag akceptowane przez straż pożarną, czy inne podmioty wydające opinie i pozwolenia

Zabezpieczamy nasze realizacje
polisą ubezpieczeniową

Przy okazji zabezpieczeń realizowanych przez GRUPĘ WOLFF, majątek Twojej firmy jest dodatkowo chroniony przez naszą polisę ubezpieczeniową na wypadek braku lub błędnego zadziałania wdrożonych przez nas systemów ochronnych.

W razie pytań skontaktuj się ze mną

Nazywam się Bogdan Nowak i jestem tu, by Ci pomóc.

Jeśli jesteś zainteresowany zabezpieczeniami przeciwwybuchowymi
takimi jak odpowietrzanie wybuchu, tłumienie czy izolacja wybuchu to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane +48 737 870 789 | b.nowak@g-w.eu

    Temat wiadomości

    Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

    Nazwa firmy*

    E-mail firmowy*

    Telefon firmowy*

    Treść wiadomości

    Wyrażam zgodę na kontakt w celu przedstawienia informacji ofertowej. Jednocześnie interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.

    A może na zapytanie ofertowe jeszcze za wcześnie, gdyż musisz najpierw przekonać zarząd do poprawy bezpieczeństwa wybuchowego?

    Zdobądź argumenty, poznaj przykłady, wykorzystaj nasze dane do Twojej prezentacji.

    • Poznaj przyczyny i skutki wybuchów w różnych branżach.
    • Dowiedz się, jak do bezpieczeństwa podchodzą inne firmy oraz jak wygląda proces zabezpieczania instalacji krok po kroku.
    • Sprawdź, dlaczego 80% zakładów przemysłowych w Polsce nie spełnia wymagań Dyrektywy ATEX
    • Poznaj, dlaczego najdroższe nie zawsze znaczy najlepsze
    • A na koniec zdobądź argumenty dla wciąż nieprzekonanych, w zależności od stanowiska, jakie zajmują.

      Pobierz darmowy PDF

      Co zyskasz dodatkowo:

      • dostęp do najnowszych odcinków podcastu ATEX


      • merytoryczne studia przypadków wsparte zdjęciami, a także filmami


      • informacje o darmowych szkoleniach online


      • darmową wiedzę, której nie znajdziesz nigdzie indziej


      WAŻNA INFORMACJA
      W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.