Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX
Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.
Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane
+48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

GLUTEN – nie wiemy czy szkodzi, ale z pewnością jest wybuchowy…

… podobnie jak cukier, mąka, maltodekstryna, herbata czy setki innych produktów stosowanych w przemyśle spożywczym

A czy Twój produkt jest wybuchowy? 

Posiadamy dostęp do bazy kilkudziesięciu tysięcy produktów, jeśli chcesz dowiedzieć się czy Twój produkt jest wybuchowy kliknij w poniższy guzik.

Dużo ostatnio słyszy się o glutenie i jego szkodliwym wpływie na zdrowie. My co prawda nie oceniamy jego negatywnego działania na organizm, ale wiemy jedno – gluten jest wybuchowy i w przemyśle stwarza poważne zagrożenie – podobnie jak setki innych produktów, w tym m.in.: cukier, mąka, maltodekstryna, herbata czy przyprawy.

Wiedzą o tym również nasi goście z młynowni glutenu na Litwie, którzy niedawno odbyli w siedzibie naszej firmy szkolenie z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego w przemyśle.

O tym jak niebezpieczny jest gluten inżynierowie z młynowni przekonali się podczas pokazu wybuchów, który był uzupełnieniem merytorycznego szkolenia. W pokazie wykorzystano dostarczony przez naszych gości produkt. W filtrze odpylającym zainicjowano wybuch zaledwie kilkuset gramów glutenu i zaprezentowano działanie poszczególnych zabezpieczeń przeciwwybuchowych tj. odpowietrzania, izolacji i tłumienia wybuchu. Ponadto zademonstrowano wybuch glutenu na otwartej przestrzeni. Okazało się, że zapłon niewielkich ilości pyłu glutenu może doprowadzić do silnej eksplozji. Jakie zagrożenie stwarza gluten w warunkach przemysłowych? Z pewnością ogromne!

Parametry wybuchowości glutenu

Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji wybuchu należy stosować odpowiednie systemy ochronne. Podstawą do prawidłowego określenia skali zagrożenia i odpowiedniego doboru niezbędnych zabezpieczeń jest znajomość parametrów wybuchowości danej substancji. Należy pamiętać, że na ogół dane zaczerpnięte z literatury nie są jednoznaczne, dlatego zawsze zalecamy przeprowadzenie badań znajdującego się na zakładzie produktu przez jednostkę notyfikowaną. Poznaj zakresy parametrów wybuchowości zbadanych dla różnych próbek czterech typowych produktów.

Parametry wybuchowości – co oznaczają?

W powyższej tabeli prezentujemy parametry wybuchowości dla czterech produktów powszechnie stosowanych w przemyśle spożywczym. Problem zagrożenia wybuchem dotyka jednak znacznie większej ilości substancji. Aby sprawdzić czy produkty stosowane na Twoim zakładzie produkcyjnym stwarzają ryzyko wybuchu, a jeśli tak to jakie mogą być konsekwencje takiego zdarzenia, wypełnij i prześlij poniższy formularz, w odpowiedzi otrzymasz niezbędne informacje.

Aby prawidłowo rozumieć parametry wybuchowe pyłów poniżej prezentujemy ich definicje z praktycznym komentarzem.

Stężenie palnego gazu, pary, pyłu lub włókien w powietrzu, poniżej którego nie utworzy się atmosfera wybuchowa.

Maksymalna wartość szybkości narastania ciśnienia wybuchu (dp/dt)max, zmierzona podczas wybuchu określonej atmosfery wybuchowej w zamkniętym zbiorniku o objętości 1 m3, w określonych warunkach badania.

Wskaźnik Kmax (Kst) jest podstawą klasyfikacji palnych pyłów. Podział na klasy wybuchowości przedstawiamy poniżej:

  • 0 < Kst < 200 | Klasa wybuchowości St 1 | Produkt wybuchowy
  • 200 < Kst < 300 | Klasa wybuchowości St 2 | Produkt silnie wybuchowy
  • Kst < 300 | Klasa wybuchowości St 3 | Produkt bardzo silnie wybuchowy

Maksymalne ciśnienie występujące w zamkniętym naczyniu podczas wybuchu atmosfery wybuchowej, oznaczone w określonych warunkach badania.

Najmniejsza energia, która jest wystarczająca do spowodowania zapłonu najłatwiej zapalnej atmosfery wybuchowej w określonych warunkach badania.

Sprawdź parametry wybuchowe Twojego pyłu

Aby sprawdzić parametry wybuchowe Twojego produktu podaj w formularzu jego nazwę (np. pył węglowy, pył kukurydzy, mączka kostna, maltodekstroza itp.). W raporcie otrzymasz informację nt. takich parametrów jak współczynnik wybuchowości Kst, maksymalne ciśnienie wybuchu, minimalna energia zapłony, temperatury zapłonu obłoku oraz warstwy pyłu.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu udostępnianie raportu na temat parametrów wybuchowości opisanej wyżej substancji, a także artykułów i informacji z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego.


Brak świadomości – sprawdź link

Brak świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń, do jakich dochodzi w przemyśle. Do wielu pożarów, wybuchów, wycieków, czy niepożądanych emisji nigdy by nie doszło gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a instalacje procesowe były wyposażone w zabezpieczenia zgodne z przepisami oraz dobrymi praktykami. Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się z wymienionymi zagrożeniami i chcesz rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, to koniecznie sprawdź poniższy link. Szkoleniowa konferencja HAZEX, to nie tylko możliwość rozwoju i dyskusji z kolegami z różnych branża, ale także unikalna szansa uczestniczenia w demonstracyjnych pokazach wybuchów oraz systemów przeciwwybuchowych na żywo. Sprawdź szczegóły: https://goo.gl/pSS7NZ

Darmowe materiały szkoleniowe

Dołącz do grona ponad 1000 ekspertów, którzy raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymują zwięzłą wiadomość z materiałami szkoleniowymi w postaci artykułów oraz filmów. Z wiadomości dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach branżowych. Uczestnictwo w naszym programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatne. Aby do niego dołączyć wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.

Imię i nazwisko* [koniecznie zachowaj kolejność: imię >> nazwisko]

Nazwa firmy*

E-mail firmowy*

Interesuje mnie wiedza z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, pożarowego i procesowego w przemyśle. Z przyjemnością przystąpię do programu edukacyjnego, dzięki czemu raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu otrzymam informację o ciekawych materiałach szkoleniowych w postaci artykułów i filmów, a także o wydarzeniach branżowych.


Sprawdź także