Przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy kontrole wskazują na to, że wprowadzanie biomasy do strumienia paliwa w warunkach krajowych jest możliwe, jednak generowane zagrożenia, wymagają pilnego podjęcia w elektrowniach i elektrociepłowniach współspalających biomasę i węgiel kamienny działań niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Do pożaru w elektrowni Turów należącej do PGE doszło 24 lipca i wówczas pojawiły się informacje, że powodem katastrofy miał być wybuch pyłu w dziale nawęglania biomasą. Obecnie zespół ekspertów powołanych przez Głównego Inspektora Pracy prowadzi dochodzenie, które ma na celu ustalenie okoliczności i przyczyn katastrofy. Po zakończeniu tego dochodzenia zostanie opracowany raport z ustalenia okoliczności i przyczyn zaistniałej katastrofy.
Do dnia 24.07.2012 Elektrownia Turów PGE nie była kontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy, jako elektrownia systemowa w której współspala się węgiel brunatny i biomasę z uwagi na to, że współspalanie węgla brunatnego i biomasy w tej elektrowni na skalę przemysłową po próbach technologicznych rozpoczęto w pierwszej połowie 2012 – poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy (PIP).
Z kontroli przeprowadzonych przez PIP w innych elektrowniach i elektrociepłowniach stosujących współspalanie płyną niewesołe wnioski. W latach 2010 – 2011 PIP kontrolowała łącznie 29 elektrowni i elektrociepłowni w których współspala się biomasę i węgiel kamienny w kotłach pyłowych. Przedmiotem kontroli była ocena stanu ochrony przeciwwybuchowej ciągów nawęglania oraz zespołów młynowych, w których jest wytwarzana mieszanka pyłowo-powietrzna stanowiąca paliwo dla kotłów energetycznych.
Z kontroli przeprowadzonych w latach 2010 – 2011 wynika, iż w zdecydowanej większości elektrowni i elektrociepłowni rozpoczęto współspalanie biomasy i węgla bez odpowiedniego zabezpieczenia ciągów nawęglania i zespołów młynowych przed możliwością powstania i rozwoju wybuchów mieszanek pyłowo-powietrznych. Ponadto w zdecydowanej większości zakładów od około roku 2005, kiedy to rozpoczęto współspalanie biomas z węglem na skalę przemysłową miały miejsce pożary technologiczne. Natomiast dopiero w katastrofie, która miała miejsce w dniu 24.01.2010r. w Elektrowni Dolna Odra S.A. była ofiara śmiertelna oraz poszkodowani – poinformowała PIP.
PIP poinformowała ponadto, że w wyniku jej działań w latach 2010- 2011 wdrożono w elektrowniach współspalających węgiel i biomasę systemy zabezpieczeń przed możliwością powstania i rozwoju wybuchu, a w tym m.in. zabudowano systemy tłumienia wybuchów w zespołach młynowych, wykonano systemy zwilżania paliw w strefach przesypów zespołów przenośników stosowanych do transportu paliw, wdrożono systemy ciągłego sprzątania i usuwania pyłów zalegających na galeriach nawęglania oraz wprowadzono systemy kontroli własności wybuchowych paliw dostarczanych do elektrowni.
Przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy kontrole wskazują na to, że wprowadzanie biomasy do strumienia paliwa w warunkach krajowych jest możliwe, jednak generowane zagrożenia, wymagają pilnego podjęcia w elektrowniach i elektrociepłowniach współspalających biomasę i węgiel kamienny działań niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa – ocenia PIP.
Zdaniem PIP z wymienionych powodów, czyli z uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz bezpieczeństwo energetyczne państwa należy m.in. dostosować zespoły młynowe do współmielenia węgla kamiennego i biomasy poprzez zastosowanie systemów tłumienia lub dekompresji wybuchów w młynach węglowych lub poprzez zastosowanie systemów odcięcia pożaru lub wybuchu pomiędzy zasobnikiem przykotłowym i młynem węglowym oraz dostosować urządzenia elektryczne zabudowane w ciągach nawęglania elektrowni
i elektrociepłowni do pracy w strefach zagrożenia wybuchem pyłów tak, aby zlikwidować zagrożenie związane z możliwością zainicjowania wybuchu pyłu wskutek wydzielania się nadmiernej ilości ciepła lub zwarć łukowych w trakcie pracy urządzeń elektrycznych.
Z uwagi na bardzo duży zakres rzeczowy i finansowy zadań, jakie winny być wykonane w skontrolowanych elektrowniach w zakresie dostosowania urządzeń technologicznych do współspalania biomasy i węgla zakończenie realizacji tych zadań w poszczególnych zakładach będzie możliwe w latach 2011 – 2012. W związku z powyższym Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje ponowne przeprowadzanie kontroli ukierunkowanych na zagadnienia ochrony przeciwwybuchowej w elektrowniach i elektrociepłowniach współspalajacych biomasę i węgiel kamienny w procesie wytwarzania energii – informuje PIP.
Źródło: wnp.pl, z dnia 30.07.12