Jak zareagował ubezpieczyciel po pożarze zakładu produkcyjnego Coko Werk w Łodzi? Straty oszacowano na 150 mln zł.

Szkolenia ATEX
Szkolenia ATEX

Nazywam się Mariusz Balicki i jestem tu, by Ci pomóc.

Jeśli borykasz się z problemem w zakresie bezpieczeństwa
wybuchowego, pożarowego lub procesowego, to zachęcam Cię do kontaktu.

Kliknij w gwiazdki, aby wyświetlić dane +48 50* *** *** | m.bal***@***** | +48 12 **** ***

27 lipca 2015 łódzki zakład produkcyjny firmy Coko Werk doszczętnie spłonął. Starty materialne oszacowano na ok. 120 mln złotych. Do chwili pożaru miesięczna wartość produkcji sięgała 20 mln zł. W obiekcie wytwarzano plastikowe elementy do pralek.

Co na to ubezpieczyciel

Wg straży pożarnej ogień został zaprószony w części magazynowej, po czym rozprzestrzenił się na obszar produkcyjny. Szczęście w nieszczęściu w pożarze nikt nie ucierpiał, a fabryka posiadała dobrze skonstruowaną umowę ubezpieczeniową. W rezultacie na jej rzecz wypłacono około 150 mln złotych – było to jedno z najwyższych odszkodowań w Polsce. Odbudowę fabryki zrealizowano w zaledwie 16 miesięcy. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Hestii Loss Control powiedział: „Zaprojektowanie nowego obiektu jedynie zgodnie z wymaganiami przepisów państwowych nie zagwarantowałoby optymalnego bezpieczeństwa, szczególnie w budynku przemysłowym”.

Jak nie dopuścić do pożaru / wybuchu?

Krzysztof Kowalczyk – zastępca dyrektora w Hestia Loss Control posiada szerokie doświadczenie w zakresie współpracy firm ubezpieczeniowych z zakładami przemysłowymi. Chętnie się nią dzieli. W październiku Kowalczyk wystąpił na konferencji HAZEX nt. bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego w przemyśle. Wygłosił tam prelekcję pt. „Ryzyko w przemyśle z perspektywy ubezpieczyciela”. Ta konferencja o charakterze szkoleniowym dedykowana jest w szczególności dla firm z branży spożywczej, energetycznej, chemicznej oraz drzewnej. Kolejną ważna grupą odbiorców są ubezpieczyciele. Co ważne, konferencja stawia na praktykę. Dlatego też, poza merytorycznymi wykładami, uczestnicy biorą udział w demonstracyjnym pokazie wybuchów pyłów oraz gazów.

Aż 22% strat pożarowych przypisuje się przemysłowi

Mateusz Świtała – ekspert w GRUPIE WOLFF ds. bezpieczeństwa pożarowego w obiektach przemysłowych zwraca natomiast uwagę na statystyki: „Obiekty przemysłowe odpowiadają jedynie za 1,5% wszystkich pożarów, generując przy tym aż 22% ogółu strat pożarowych. Świadczy to o dwóch rzeczach. Po pierwsze obiektów przemysłowych jest znacznie mniej niż pozostałych (budynki mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej, obszary rolne, lasy). Stąd tak mały ich udział w ogólnej liczbie pożarów. Po drugie, koszty związane z pożarem w obiekcie przemysłowym są zazwyczaj wysokie.

Nie tylko Coko Werk – przypadek Iglotexu

Tezę tę potwierdza zarówno przykład Coko Werk, jak również Iglotexu – kontynuuje Waleń. W maju 2019 w zakładzie produkującym mrożonki, w którym pracowało 700 osób, wybuchł pożar. Wkrótce później władze Iglotexu informowały, że zniszczeniu uległo około 98% parku maszynowego, około 90% infrastruktury technicznej oraz 80% powierzchni biurowej i produkcyjno-magazynowej. Skala zniszczeń była ogromna.

Co zrobić, aby nie dopuścić do katastrofy jak w Coko Werk i Iglotexie

Waleń zwraca uwagę, że chcąc zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w pierwszej kolejności należy działać prewencyjnie, stworzyć procedury, które zniwelują ryzyko pożaru. Następnie należy zaprojektować i wdrożyć skuteczny system detekcji, sygnalizacji i gaszenia pożaru. Skuteczny w tym przypadku oznacza wysoką szybkość zadziałania oraz eliminację błędnych aktywacji systemu.

„W warunkach przemysłowych, gdzie często mamy do czynienia z zakłóceniami, zmienną temperaturą, wilgocią oraz gazami spalinowymi, które w obszarze produkcji mogą występować w sposób naturalny, prawidłowe zaprojektowanie systemu detekcji jest niezwykle wymagającym zadaniem. Tu przychylam się do zdania Krzysztofa Kowalczyka z Hestia Loss Control – w przemyśle kurczowe trzymanie się jedynie przepisów i norm może nie być wystarczające. Należy uwzględnić także specyficzny charakter obiektu oraz dobre praktyki inżynierskie”.

„Często współpracujemy z ubezpieczycielami oraz inwestorami. Wspólnie wypracowujemy założenia, które pozwalają osiągnąć właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego. Później naszym zadaniem jest egzekucja tych założeń, czyli wdrożenie ich w życie. I to się dzieje – w ostatnich latach zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy systemy detekcji, sygnalizacji i gaszenia pożarów w dziesiątkach zakładów przemysłowych”.

„Ostatnim, ale równie ważnym, jak pokazuje przykład Coko Werk, elementem strategii bezpieczeństwa pożarowego jest stworzenie właściwej umowy z ubezpieczycielem” – kończy Waleń.

Krzysztof Kowalczyk (zastępca dyrektora Hestii Loss Control) oraz Robert Waleń (ekspert ds. bezpieczeństwa pożarowego w GRUPIE WOLFF) byli prelegentami podczas konferencji HAZEX (3-4 października 2019, Kraków). Tematyka konferencji skupiała się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem wybuchowym i pożarowym w przemyśle. Panowie podzielili się swoimi doświadczeniami wygłaszając referaty odpowiednio nt. ryzyka w przemyśle z punktu widzenia ubezpieczyciela oraz przemysłowych rozwiązań systemów detekcji pożaru.

Sprawdź darmowy pakiet edukacyjny

Weź udział w darmowym warsztacie online lub/i dołącz do naszego programu edukacyjnego całkowicie za darmo. Ty zdobywasz wiedzę, my ustanawiamy dobre standardy bezpieczeństwa.

Przewiń do końca
sprawdź darmowe warsztaty online, pobierz przewodnik ATEX, dołącz do programu edukacyjnego.

Darmowe warsztaty online

Zagrożenie wybuchem biomasy i węgla

Biomasa i „nowy” węgiel – czy energetykę znów czeka seria wybuchów i pożarów

W obliczu braków węgla energetyka wraca do biomasy, a także sprowadza „nowy” węgiel z różnych egzotycznych kierunków. Paliwa te stwarzają drastycznie wyższe ryzyko wybuchu niż węgiel, który spalaliśmy do tej pory. Po wybuchach w Dolnej Odrze i Turowie jakie miały miejsce w 2010 i 2012 roku oraz po interwencji PIP, zabezpieczyliśmy przed wybuchem kilkadziesiąt różnych układów nawęglania. W czasie webinaru wyjaśnimy przyczyny tych zdarzeń, pokażemy dlaczego te paliwa powodują zwiększone ryzyko wybuchu oraz pokażemy nasze doświadczenia zdobyte w czasie prac w kilkudziesięciu elektrowniach.

Wybuch pyłu drzewnego

Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA

Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku.

Ochrona urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu pyłów

Zaczniemy od podstaw prawnych, które będą stanowiły dla nas bazę dla dalszej, bardzo praktycznej części. Warsztat wesprzemy aż 28 unikalnymi filmami, których nie znajdziesz w sieci. Dzięki nim nie tylko zrozumiesz zasadę działania poszczególnych typów zabezpieczeń, ale także zobaczysz skutki ich błędnego zastosowania. Nie ukrywajmy, ta część nie tylko edukuje, ale także daje mocno do myślenia.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

Wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu – jak się chronić

W czasie warsztatu zaprezentujemy szereg niezwykle ciekawych materiałów wideo, a także sporo wiedzy opartej o przepisy, normy i nasze doświadczenie. Poznasz również, a może przede wszystkim, sposoby ochrony przed elektrycznością statyczną. W warsztacie powinien wziąć udział każdy, kto pracuje w zakładzie gdzie wykonuje się operacje z palnymi cieczami, a także gazami oraz pyłami.

Oświetlenie podstawowe i awaryjne w strefach zagrożenia wybuchem

Jak dobrać oświetlenie podstawowe i awaryjne, tak by było zgodne z obowiązującymi przepisami? Na jakie rozwiązania konstrukcyjne zwrócić uwagę, aby inwestycja szybko nie okazała się workiem bez dna? Czy producenci opraw zawsze są uczciwi? To tylko kilka z kilkunastu tematów jakie zostaną poruszone w tym niezwykle merytorycznym warsztacie.

Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe a aktualne wymogi prawne i normatywne

Przekrojowy warsztat dla osób mających do czynienia z oświetleniem ewakuacyjnym i zapasowym pracujących także w strefach zagrożenia wybuchem. Prowadzący skupia się na praktycznym podejściu do norm i aktów prawnych z zakresu odnoszących się do oświetlenia oraz jego zasilania jako jednej ze składowych bezpieczeństwa pożarowego w obiektach.

Poprawny dobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych dla jednostek odpylających on demand

Jeśli w Twoim zakładzie pracują filtry bądź cyklony, to ten warsztat jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie błędy najczęściej są popełniane przy zabezpieczaniu instalacji odpylających. Zobaczysz także studium przypadku w formie filmu, który pokazuje konsekwencje tych błędów – zdradzę tylko, że film pobudza wyobraźnię. Co ważne całość zaczniemy, krótkim wstępem nt. podstaw prawnych.

ZABEZPIECZENIA PRZECIWWYBUCHOWE ON DEMAND WEBINAR

Ochrona urządzeń i aparatów przed skutkami wybuchu pyłów on demand

Zaczniemy od podstaw prawnych, które będą stanowiły dla nas bazę dla dalszej, bardzo praktycznej części. Warsztat wesprzemy aż 28 unikalnymi filmami, których nie znajdziesz w sieci. Dzięki nim nie tylko zrozumiesz zasadę działania poszczególnych typów zabezpieczeń, ale także zobaczysz skutki ich błędnego zastosowania. Nie ukrywajmy, ta część nie tylko edukuje, ale także daje mocno do myślenia.

wybuch pyłu drzewnego w fabryce analiza

Wybuch pyłu, który w 2 sekundy zniszczył 3 filtry i budynek – ANALIZA on demand

Weź udział w premierze filmu, który w 5 minut pokaże przyczyny i skutki wybuchu pyłu drzewnego, który spowodował 5 mln zł strat. Bezpośrednio po filmie nasz ekspert przeprowadzi analizę zdarzenia na żywo oraz odpowie na pytania uczestników. Otrzymasz także dostęp do obszernego studium przypadku.

wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu webina on demand

Wyładowania elektrostatyczne jako przyczyna wybuchu – jak się chronić on demand

W czasie warsztatu zaprezentujemy szereg niezwykle ciekawych materiałów wideo, a także sporo wiedzy opartej o przepisy, normy i nasze doświadczenie. Poznasz również, a może przede wszystkim, sposoby ochrony przed elektrycznością statyczną. W warsztacie powinien wziąć udział każdy, kto pracuje w zakładzie gdzie wykonuje się operacje z palnymi cieczami, a także gazami oraz pyłami.

To nie wszystko, przewiń niżej.

Pobierz przewodnik ATEX
Jak dostosować aparat lub instalację procesową do wymogów dyrektywy ATEX.

Co otrzymasz

 • studia przypadków pokazujące przyczyny wybuchów i pożarów
 • dostęp do filmów wideo pokazujących skutki oraz przebieg zdarzeń
 • praktyczne wskazówki jakie podjąć działania
 • statystyki odnośnie źródeł zapłonu oraz palnych pyłów
 • wiedzę nt. parametrów wybuchowości, oceny ryzyka wybuchu i DZPW, prewencji i ograniczania skutków i wiele więcej

Darmowy program
edukacyjny ATEX

Program wspiera już 3474 specjalistów odpowiedzialnych m.in. za BHP, utrzymanie ruchu, a także projektantów, rzeczoznawców ds. ppoż. i ubezpieczycieli. Dołącz do ich grona.

Co zyskujesz

 • darmową wiedzę dzięki, której się rozwijasz
 • studia przypadku pokazujące przyczyny i skutki wybuchów
 • filmy przedstawiające realne zdarzenia + komentarz
 • artykuły i poradniki
 • możliwość darmowego udziału w warsztatach
 • duże zniżki na szkolenia i konferencje

WAŻNA INFORMACJA
W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.

Pobierz przewodnik ATEX

Jak dostosować urządzenie, instalację lub zakład produkcyjny do dyrektywy ATEX
 • Praktyczna wiedza poparta przykładami
 • Studia przypadków rzeczywistych wybuchów w przemyśle
 • Unikalne materiały wideo
 • Wskazówki i rady ekespertów