Szkolenie: bezpieczeństwo funkcjonalne, SIL, SIF, SIS

Praktyczne szkolenie nt. implementacji wymogów normatywnych prowadzone przez Rafała Selegę - praktyka, certyfikowanego wykładowcę, członka komitetu IEC 61511 oraz grup roboczych ISA-84.

Drugie szkolenie gratis

Certyfikat ważny 5 lat

Express Przemysłowy gratis

Program szkolenia

Czas trwania 9:00 – 17:00

Dzięki szkoleniu poznasz:
 • kluczowe wymagania norm IEC61508 oraz IEC61511
 • zasady pozwalające zapewnić bezpieczeństwo funkcjonalne
 • koncepcję Cyklu Życia Bezpieczeństwa
 • metody szacowania wymaganego poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL)
 • zasady właściwego planowania czynności dla Cyklu Życia Bezpieczeństwa
 • wymogi pozwalające osiągnąć niezawodność działania systemów bezpieczeństwa
 • wymogi, co do architektury systemu i systematycznej zdolności (systematic capability)
 • wymogi w zakresie eksploatacji, obsługi i modyfikacji przyrządowego systemu bezpieczeństwa (SIS – Safety Instrumented Systems)
Program szkolenia:

Kurs został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić uczestnikom kluczowe informacje na temat wymogów w zakresie zarządzania, specyfikacji, projektowania, inżynierii, eksploatacji i utrzymania przyrządowego systemu bezpieczeństwa (SIS – Safety Instrumented Systems). Co ważne, kurs bazuje na dwóch najważniejszych normach w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego, tj. IEC 61508 oraz IEC 61511: Jego zakres obejmuje:

 • omówienie wymogów normatywnych z zakresu bezpieczeństwa funkcjonalnego
 • przedstawienie kluczowych pojęć z zakresu bezpieczeństwa funkcjonalnego
 • objaśnienie czym jest cykl życia bezpieczeństwa
 • identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka i szacowanie wymaganego
 • objaśnienie zasad projektowania i inżynierii przyrządowych systemów bezpieczeństwa SIS
 • zasady doboru urządzeń spełniających funkcję bezpieczeństwa
 • objaśnienie zasad eksploatacji, obsługi i modyfikacji przyrządowych systemów bezpieczeństwa SIS
 • przedstawienie wymogów do stałej oceny i poprawy systemów przyrządowych systemów bezpieczeństwa SIS
 • po szkoleniu odbędą się godzinne konsultacje z ekspertem

Przerwy kawowe – w czasie kursu przewidziani dwie przerwy kawowe o długości 15 minut każda
Lunch – cena kursu obejmuje udział w lunchu. Przerwa trwa 50 minut i jest to czas na spożycie posiłku ale także na swobodne rozmowy, pytania i dyskusję

UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu szkolenia oraz odwołania lub zmiany terminu szkolenia w przypadku, gdy nie zostanie osiągnięta minimalna ilość uczestników.

Rafał Selega

Wieloletni praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa procesowego i funkcjonalnego. Bogate, poand 20-letnie doświadczenie w tym zakresie zdobywał pracując przy projektach realizowanych dla tak uznanych koncernów jak: LOTOS, Orlen, Saudi International Petrochemical Company, Canadian Natural czy GASPROM. Członek wielu grup roboczych, w tym m.in. ISA 84 i IEC, których celem jest opracowywanie standardów w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Wiedzę Rafała Selegi w zakresie bezpieczeństwa procesowego i funkcjonalnego potwierdzają certyfikaty uznanych podmiotów w tym TÜV Rheinland oraz Exida.

Szkolenie-sala

Drugie szkolenie gratis 
Każdy uczestnik otrzyma możliwość udziału w wybranym czwartku z bezpieczeństwem. Jest to nowatorska formuła szkoleń nastawiona na konsultacje, dyskusję i rozwiązywanie Twoich realnych problemów.

Prace-na-zakladzie

Nie jesteśmy teoretykami 
Nasi eksperci to praktycy, którzy każdego dnia pracują przy szerokiej gamie projektów w branży energetycznej, chemicznej, spożywczej czy drzewnej. Przez ostatnie 24 lat zrealizowaliśmy setki projektów z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i procesowego, włączając w to opracowanie niezbędnej dokumentacji, wykonanie projektów oraz fizyczne działania w obrębie instalacji przemysłowych mające na celu ich dostosowanie do obowiązującego prawa oraz poprawę bezpieczeństwa. 

Express-1

Damy Ci prezent 
Otrzymasz prenumeratę Expressu Przemysłowego – inspirującego czasopisma kierowanego do inżynierów i menadżerów branży przemysłowej. Express to idealny balans pomiędzy artykułami technicznymi, a luźniejszymi materiałami popularno-naukowymi. 

Certyfikat atex

Certyfikat chroniony hologramem 
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat z wyszczególnionym zakresem szkolenia. Certyfikat posiada hologram zabezpieczający go przed sfałszowaniem. Ważność dokumentu to 5 lat. 

Robert Zaborowski

Robert Zaborowski
Beckers Group – Kierownik produkcji
Dziękuję za bardzo ciekawe i rzeczowe szkolenie. Szczerze polecam je tym, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę związaną z zagadnieniami ATEX.

Rafał Łaskawiec

Rafał Łaskawiec
Entec Solutions – Projektant 
Bardzo dziękuję za możliwość udziału w szkoleniu. Już dawno nie byłem na szkoleniu, które aż tak bardzo ugruntowało moją skromną wiedzę na ten temat.

Tomasz Masztakowski_1

Tomasz Masztakowski
ORLEN Eko – Inspektor BHP 
Udział w tematycznym szkoleniu na pewno nie był czasem straconym. Fachowa wiedza trenerów odniesiona do konkretnych problematycznych przykładów z rzeczywistości daje obraz profesjonalizmu ludzi z Grupy Wolff.

Grzegorz Bednarek

Grzegorz Bednarek
Walcownia Rur Andrzej – BHP 
Pierwszy raz spotkałem się z tego typu szkoleniem – że bardziej dyskusja oraz wymiana eksperckiej wiedzy aniżeli wykład z prezentacją. Uważam iż szkolenie było naprawdę wartościowe – chciałbym kiedyś uczestniczyć w kolejnych.

Nic tak nie uczy jak praktyka. Chcąc się do niej zbliżyć, wybrane nasze szkolenia (w tym niniejsze szkolenie) wspieramy demonstracyjnym pokazem wybuchów, któremu towarzysz komentarz eksperta. W ten sposób najłatwiej zrozumieć zagrożenie, jak również zjawiska zachodzące w czasie takiego zdarzenia. Poniżej prezentujemy przykładowy film prezentujący jeden z takich pokazów.

COVID-19

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną zdecydowaliśmy się zawiesić do końca roku szkolenia otwarte oraz warsztaty fizyczne. Chcąc jednak zapewnić Państwu dostęp do wiedzy uruchomiliśmy darmowe warsztaty online. Z fizycznymi szkoleniami oraz warsztatami planujemy wrócić w 2021, jednocześnie nadal realizujemy szkolenia zamknięte.

Szkolenie ATEX online

WAŻNA INFORMACJA
W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.

Pobierz przewodnik ATEX

Jak dostosować urządzenie, instalację lub zakład produkcyjny do dyrektywy ATEX
 • Praktyczna wiedza poparta przykładami
 • Studia przypadków rzeczywistych wybuchów w przemyśle
 • Unikalne materiały wideo
 • Wskazówki i rady ekespertów
NOWE
DARMOWE MATERIAŁY
Tylko praktyczne spojrzenie; zero "suchej" teorii:
 • przypominamy o tym, o czym wielu zapomina
 • na rzeczywistych przykładach omawiamy błędy, ale i to, jak na co dzień postępować prawidłowo zgodnie z Dyrektywą ATEX
 • dokument współtworzony z czytelnikami
Wykorzystaj dane i argumenty do swojej prezentacji:
 • poznaj przyczyny i skutki wybuchów w różnych branżach
 • jak do bezpieczeństwa wybuchowego podchodzą inne firmy?
 • jak analizować koszty i korzyści projektu zapewnienia bezpieczeństwa wybuchowego?