Aktualności

Od błędu do sukcesu: łapacz iskier do instalacji odpylania był tylko pozornym zabezpieczeniem

W polskim zakładzie przemysłowym dokonano zakupu łapacza iskier do instalacji odpylającej. Inwestycja miała na celu zmniejszenie częstotliwości wymiany wkładów filtracyjnych, ponieważ koszt każdej wymiany sięgał kilkunastu tysięcy złotych. Bez łapacza iskier gorące i żarzące się cząstki trafiały do worków filtracyjnych i je niszczyły. Po zastosowaniu łapacza, gorące i żarzące się cząstki… wciąż trafiały do filtrów i wypalały w nich dziury. Analiza sytuacji wykazała, że łapacz iskier został zamontowany poprawnie. Co więc poszło nie tak?

Zobacz więcej

Od błędu do sukcesu: przypadek firmy, która zakupiła złe filtry bez certyfikatu ATEX

W zakładzie przemysłowym dokonano zakupu instalacji odpylającej. Zamówione filtry były niedostosowane do pracy w strefach zagrożenia wybuchem, ponieważ wydawało się, że nie ma takiej potrzeby. W niedługim czasie okazało się, że popełniono błąd – ponowna analiza wykazała, że wnętrze filtrów będzie musiało być zaliczone do strefy 20. Czy w takiej sytuacji trzeba kupić nowe filtry? A może są inne opcje na stole? Rozważania te pokażemy na przykładzie pewnego polskiego zakładu przemysłowego działającego w branży papierniczej.

Zobacz więcej

Wybuch w oczyszczalni ścieków

Dziś po godzinie 12 w południe czasu polskiego doszło do poważnego wybuchu w oczyszczalni ścieków Wessex Water w mieście Avonmouth w Wielkiej Brytanii. Oczyszczalnia ścieków jest częścią bardzo dużego centrum recyklingu należącego do firmy Bristol Waste.

Zobacz więcej

Wybuch pyłu w oczyszczalni ścieków w Stamford USA + komentarz eksperta

Wybuchy pyłu pochodzącego z suszonego osadu ściekowego są częste, pomimo że wydawać by się mogło, że głównym zagrożeniem dla oczyszczalni ścieków jest metan oraz jego mieszanka z siarkowodorem powstająca w trakcie produkcji biogazu. Niewiele jest materiałów omawiających zagrożenie wybuchem pyłu w oczyszczalniach ścieków, co tylko pogłębia lukę informacyjną na rynku w tym zakresie.

Zobacz więcej

Wybuch w Bejrucie – spawanie w pobliżu saletry amonowej prawdopodobną przyczyną

Jak doszło do wybuchu w porcie w Bejrucie, w rezultacie którego zginęło ponad 100 osób, a kilka tysięcy zostało rannych (dane na dzień 05.08.20)? Pierwsze doniesienia, w kontekście przyczyn wybuchu, mówią o pracach spawalniczych, mających na celu uszczelnić magazyn skonfiskowanej wcześniej saletry amonowej. Działanie podwyższonej temperatury doprowadziło prawdopodobnie do rozkładu azotanu amonu o charakterze wybuchowym.

Zobacz więcej

WAŻNA INFORMACJA
W związku z koronawirusem wprowadzamy szkolenia online z gwarancją zwrotu kosztów w przypadku nie spełnienia Twoich oczekiwań. Jednocześnie odwołujemy tradycyjne szkolenia do końca kwietnia.